Farebné možnosti sú v dnešnej dobe na úplne inej úrovni ako v minulosti. Starší pamätníci iste pripomenú, že pred rokom 1989 prakticky nebola farba karosérie voliteľným prvkom. Aký farebný odtieň prišiel, taký ste museli brať. Ak ste nemali záujem, vždy sa našiel niekto, kto záujem mal a vy ste mohli čakať ďalšie mesiace, kým na vás vyšlo miesto v poradovníku.

Má šancu tento rok poraziť v obľúbenosti modrá bielu farbu? Podľa analytikov vraj áno.

Dnes však máte na výber z niekoľkých základných farieb, prípadne príplatkových metalizovaných. Niektoré značky ponúkajú ešte špeciálne lakovanie s perleťovým efektom, matným povrchom a podobne. Podľa PPG Industries (popredný svetový dodávateľ lakov) však až 24 % vlastníkov dáva prednosť bielej farbe.

Minulé 2 roky prevažovala na nových autách biela farba.

Druhou najpopulárnejšou je čierna (19 %) a na treťom mieste skončila sivá farba. Ak sa totiž vyberiete do ktorejkoľvek krajiny v Európe, ale aj inde vo svete, môžete si byť istí, že nájdete 3 zo 4 vozidiel biele, čierne, sivé alebo strieborné. Neutrálna farba proste vyhráva.

Modrá sa vraj hodí ku každému dizajnu vozidla, súhlasíte?

Podľa predpovedí dizajnérov v tomto odvetví však bude najobľúbenejšou farbou v r2018 modrá. Tá sa podľa nich hodí takmer ku každému dizajnu vozidla. To je naozaj odvážne tvrdenie, nakoľko farba exteriéru je čisto subjektívnym parametrom. Isté rozdiely totiž môžeme nájsť aj pri výbere vozidla medzi pohlaviami. Čo si myslíte, môže modrá farba prelomiť dvojročný trend bielej? Dali by ste jej prednosť pred bežnou sivou, striebornou alebo čiernou?

Zdroj foto: Toyota, BMW

Zákazníci postupne povolia uzdu fantázii a vyberú si aj iné zaujímavejšie farebné odtiene.