Najväčší brzdič v automobilovom priemysle

Bugatti hovorí, že 3D brzdy, ktoré vytvorili, majú hneď niekoľko prvenstiev. Sú to najväčšie brzdy v automobilovom priemysle. Stojí za zmienku, že Bugatti Chiron má doteraz najväčšie brzdy v produkčnom aute, sú vyrobené z hliníkovej zliatiny. Nové brzdy sú ale z iného materiálu, automobilka stavila na titán. Zároveň je to aj najväčší funkčný komponent, ktorý vytvorili 3D tlačou, brzdič je dlhý 409 mm, široký 211 mm a vysoký 137 mm.

Bugatti má titánové brzdy z 3D tlačiarne

Titánový brzdič Bugatti vyrobili pomocou 3D tlačiarne

8-piestikový titánový brzdič má lepšie vlastnosti ako hliníkový. Použili titánovú zliatinu, ktorá sa nachádza v raketových motoroch a namáhaných častiach krídel lietadiel. Bugatti hovorí, že materiál znesie tlak až 125 kg/mm2 bez poškodenia. Je aj veľmi ľahký, titánový brzdič váži len 2,9 kg, kým obdobný hliníkový by mal 4,9 kg.

Aby Bugatti mohlo takéto niečo vytvoriť, spolupracovali s výskumným inštitútom Laser Zentrum Nord, ktorý sídli v Hamburgu. Na vytlačenie brzdiča potrebovali 45 hodín. Štyri 400 W lasery tavili titán, ktorý potom ukladali do 2213 vrstiev. Na finálne opracovanie potrebovali ďalších 11 hodín. Automobilka očakáva, že počas testovania nových bŕzd sa im podarí skrátiť čas výroby, ktorý je teraz približne 56 hodín.

zdroj: motortrend.com

foto: Bugatti