Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja z dielne Ministerstva financií  SR.
PREFERUJETE TANKOVAŤ
  • lacnejšie v zahraničí? ( 49% )

     

  • drahšie na Slovensku? ( 4% )

     

  • tam, kde práve potrebujete? ( 46% )

     

Odpovedalo 184 ľudí  

Všade naokolo počúvame, že sa slovenskej ekonomike mimoriadne darí, klesá nezamestnanosť, rastie export... A podobné žvásty. Nech potom vysvetlia, načo robia opäť zle bežným ľudom. Na Slovensku sa stále žije ťažko, v niektorých oblastiach až veľmi ťažko... 11. októbra prešiel zákon 268/2017 Z. z., ktorým sa okrem iného mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja.

Čo sa zmení? 

Benzín, ktorý nebude obsahovať pridané biopalivo, sa má po novom od 1. januára budúceho roka zdaňovať sadzbou 554 eur na tisíc litrov oproti súčasnej sadzbe 550,52 eura. Základná sadzba spotrebnej dane pre motorovú naftu bez biopaliva má vzrásť zo súčasných 386,40 eura na tisíc litrov na 394 eur. Ak budú pohonné látky obsahovať bioetanolovú zložku, pri benzíne navrhujú znížiť sadzbu na 514 eur na tisíc litrov a pri nafte na 368 eur. Poviete si pár eur hore-dole pri tankovaní. Koľko tankujete vy? Koľko tankuje sused? A koľko prepravcovia a profesionálni vodiči, taxikári a podobne. Na plátanie dier v štátnom rozpočte sa znova poskladáme my všetci.  A znova platí, že motoristi sú azda najväčšou dojnou kravou tohto štátu, ktorý sa hrdí prívlastkom najväčším výrobcom áut na počet obyvateľov na svete. 
 

Účinnosť zákona je 1. januára 2018, okrem ustanovení týkajúcich sa problematiky obchodovania s pohonnými látkami v daňovom voľnom obehu. Tie nadobúdajú účinnosť 1. apríla 2018. O tom tiež chystám článok v najbližších dňoch.

Aby toho nebolo málo, v zákone je tiež definovaný podiel bio zložiek, ktoré majú pohonné látky obsahovať na nasledujúce roky. Zvýhodnená sadzba dane na benzín sa bude môcť uplatniť, ak bude bioetanolová zložka viac ako 5,9 %, od roku 2019 sa má zvýšiť na 6,2 % a od roku 2020 má stúpnuť na 7,4 %, ale bude musieť obsahovať aj polpercentnú zložku pokročilého biopaliva. Pri nafte novela zákona definuje zvýhodnenú sadzbu v prípade biodieselu v objeme 6,9 %, alebo v prípade podielu 6,4 %, ak sa zároveň použije minimálne 0,5 % pokročilého biopaliva.

Nechcem robiť kampaň, ale napr. Poliaci sa proti tomu riadne búrili. Už teraz každý, kto má možnosť chodí tankovať do zahraničia. Na jednu priemernú nádrž sa dá napr. na Ukrajine ušetriť aj 30 eur a ľudom tak stojí za to viachodinové čakanie na štátnej hranici. V okolitých krajinách ide možno iba o 7-10 eur, ale aj to sú peniaze, ktoré sa vždy viac hodia v rodinnom rozpočte, ako v štátnom rozpočte...