Neuplynul ani týždeň od chvíle, keď sme vám predstavili prvých desať nových služobných BMW 540i Touring polície Českej republiky, ktorých bude nakoniec sedemdesiat, a už tu máme ďalšie auto, ktorým tamojší príslušníci tak trochu napodobňujú dubajských kolegov a predpokladáme, že vyvolá ešte o niečo väčší rozruch ako mníchovské kombíky.

Ministerstvo vnútra ČR totiž do svojej flotily oficiálne zaradilo v podstate zánovné osemvalcové Ferrari 458 Italia, ktoré talianska automobilka vyrábala v rokoch 2009 až 2016.

Tento konkrétny kus s nájazdom len asi 2000 kilometrov bol podľa českej polície zabavený páchateľom trestnej činnosti ešte v roku 2012 a následne bola 458 na desať rokov uskladnená.

Polícia neuvádza, či sa Italiu s výkonom 570 koní pokúsili predať, nakoniec ale bolo rozhodnuté, že „bude slúžiť na diaľniciach proti najagresívnejším vodičom, pri prenasledovaní ukradnutých áut a pri dohľade na tuningových akciách“.

Aj keď policajný zbor hovorí, že daňových poplatníkov táto novinka nebude nič stáť, nie je to celkom pravda. Polícia priznáva, že vstupné náklady na oživenie vozidla vyšli na 130 tisíc Kč, teda asi 5300 eur, za tohtoročný servis zaplatila 25 tisíc Kč (cca 1000 eur) a prestavba vyšla na ďalších 340 tisíc korún, v prepočte 13 800 eur.

Nehovoriac pochopiteľne o tom, že štátna pokladňa prišla o peniaze, ak by sa auto predať podarilo (tzv. náklady obetovanej príležitosti) a lacná iste nebude ani prevádzka a ďalší servis. Mimochodom, len výmena karbónovo-keramických kotúčov a brzdového obloženia vychádza v ČR podľa serveru Novinky na 16 300 až 20 300 eur, aj keď práve v tomto prípade záleží, ako sa hliadky budú k Ferrari chovať.

V rámci úprav dostal nový policajný špeciál striebornú farbu, aj keď tlačová správa nešpecifikuje, či bola pôvodná červená prelakovaná alebo ide o fóliu. Nechýbajú charakteristické nálepky, kamerový systém, rádiostanica, výbava na meranie rýchlosti a samozrejme zvláštne výstražné svetlá i s displejmi schopnými premietať nápisy.

Česká polícia obhajuje svoju novinku odkazom na Nemecko, Taliansko či Veľkú Britániu, kde sa podobné autá tiež dostali do služby, aj keď práve reputácia policajtov na západ od nás dosť utrpela potom, čo sa im podarilo rozbiť v roku 2017 zapožičané BMW i8, navyše mimo služby.Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Polícia ČR