Na prvý pohľad úsmevné rozhodnutie čínskej vlády má zásadnejší dopad, než by sa mohlo zdať. To, že čínska armáda zakázala elektromobilom Tesla jazdiť v blízkosti čínskych vojenských objektov, vyzerá na prvý pohľad ako obmedzenie, ktoré by nemalo život bežným majiteľom elektrických áut značky Tesla v Číne nijako zásadne komplikovať. Všetko má však hlbší podtext a rozhodne nejde len o to, aby ste sa s autom nepriblížili k zdanlivo opusteným vojenským objektom kdesi hlboko v pustinách.

My vám povieme, čo smiete a čo nie

Čínska armáda vydala usmernenia, ktoré presne určujú, kde môžu elektrické Tesly jazdiť a kde nie. A určite sa reštrikcie netýkajú len kasární a vojenských budov. Podľa nových pravidiel, ktoré bude armáda mimochodom extrémne prísne kontrolovať, totiž na Teslách nemôžu jazdiť nielen ľudia bývajúci v blízkosti vojenských komplexov, ale ani zamestnanci vybraných vládnych agentúr. Do práce nemôžu Teslou cestovať už ani zamestnanci spoločností vo vlastníctve štátu. Podľa informácií agentúry Bloomberg podobné nariadenia už vláda „odporučila“ viacerým agentúram na území Číny.

My sa špehovať nenecháme

A prečo sa vlastne toto divadlo deje? Nové opatrenia vychádzajú z obáv čínskej vlády, že autá Elona Muska používa vláda USA na medzinárodnú špionáž. Pomocou kamier a senzorov môže Tesla posielať na americké servery citlivé údaje o čínskych vojenských objektoch, ktoré by mohli byť veľmi ľahko zneužiteľné. Čína tak údajne reaguje aj na podobné opatrenia americkej strany voči spoločnosti Huawei (tie stále trvajú a nová politická garnitúra ich zatiaľ nezmenila).

zdroj: Bloomberg