Elektrický pohon sa presadzuje nielen pod kapotou, ale aj na dvoch kolesách. Aj počet elektrobicyklov dramaticky rastie, pochopiteľne v oveľa väčších číslach, takže treba sa postarať aj o nich. Ďalší obchodný reťazec reaguje na potrebu nabíjacích staníc – tentoraz sa rozširujú pred predajňami siete Kaufland inštaláciou rýchlonabíjacích staníc vo vybraných prevádzkach. Aby sme neboli len bezbreho naivní, samozrejme, že nejde len o deklarovanú snahu chrániť životné prostredie, čo je nepochybne chvályhodné, ale aj o prilákanie zákazníkov na nabitie svojho dopravného prostriedku v čase nakupovania – čo je inak dosť otravný a neproduktívny čas chodenia medzi regálmi a státia v rade na pokladnicu. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Ako uviedla spoločnosť vo svojej tlačovej správe, rýchlonabíjacie stanice boli spustené vo viacerých mestách Slovenska. V Považskej Bystrici bola inštalovaná nabíjačka pre elektrobicykle. V Trnave na Trstínskej ceste je nainštalovaná rýchlonabíjacia stanica pre elektrobicykle a druhá pre automobily. Jedna nabíjačka pre automobily a jedna pre elektrobicykle bola spustená aj v Bratislave na Trnavskej ceste. Všetky nabíjacie stanice zákazníci nájdu na parkoviskách pri prevádzkach Kaufland. Dostupné sú od marca 2019. Tú na Trnavskej ceste som si bol aj osobne pozrieť – zatiaľ zívala prázdnotou, ale to len do času, keď nemnohí majitelia elektromobilov a elektrobicyklov zavetria možnosť nabíjať zadarmo!

Inštalované sú nabíjacie stanice ABB Terra 54. Sú vybavené 3 nabíjacími konektormi, z nich sú dva DC  na jednosmerný prúd s výkonom 50 kW a jeden AC na striedavý prúd s výkonom 43 kW. Vďaka rôznym typom konektorov sú vhodné pre všetky elektrické vozidlá na trhu EÚ. Je možné aj nabíjanie dvoch vozidiel zároveň cez jeden DC konektor a jeden AC konektor. Všetky konektory sú rýchlonabíjacie a vozidlá dokážu nabiť na 80 % plnej kapacity už do pol hodiny. To už začína byť veľmi zaujímavé, lebo počas výdatnejšieho nákupu – nemusí trvať ani celú pol hodinu – možno získať veľkú časť kapacity a nestrácať tak zbytočne čas a zatiaľ vo vyzerá tak, že ani peniaze.

Uvidíme, dokedy bude prístup takýto veľkorysý. Veď podobne sa k svojím zákazníkom postavili aj ďalšie obchodné reťazce, ktoré plánujú podobne ponúknuť šťavu svojim zákazníkom – Billa či Lidl, reštaurácie rýchleho občerstvenia McDonald, internetový obchod Alza a nezabudnime na existujúce nabíjačky vo veľkých nákupných centrách či pri obchodných domoch Tesco. Možno nie všetky bezplatne a nie všetky rovno s výkonom 50 kW, ale majiteľ elektroauta už naozaj získava väčšiu slobodu pohybu a variabilitu trás. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov