V Holandsku momentálne koluje vtip, že po tankovaní je lepšie pokračovať v ceste bez platenia, pretože pokuta vo výške 131 eur je nižšia ako čiastka, ktorú zaplatíte za plnú. Akurát teda musíte mať dosť veľkú nádrž, aby sa vám to vyplatilo.

Inak je to ale samozrejme nezmysel. Pokuta podľa nadácie SODA (Service Organisatie Directe Aansprakelijkstelling), ktorá v Holandsku vymáha škody priamo od páchateľov krádeží, síce skutočne dosahuje uvedených 131 eur, zároveň ale musíte po usvedčení z priestupku uhradiť i natankované palivo.

Nárast tankovania bez platenia v priemere o pätinu

Aktuálne ceny benzínu i nafty sú v krajine tulipánov skutočne veľmi vysoké a žiaľ, zrejme kvôli tomu sa významne zvyšuje počet motoristov, ktorí to riešia veľmi nešťastným spôsobom. Z údajov inštitútu SODA vyplýva, že kým začiatkom tohto roka tankovalo bez platenia v priemere 300 vodičov týždenne, aktuálne je to 350 až 370 motoristov.

„Nemyslím si, že sa zvyšuje kriminalita ale bezmoc. Ľudia chcú platiť, ale nemôžu,“ hovorí manažér holandskej nadácie Lourens 't Hart, ktorá za normálnych okolností ospravedlnenie pre podobný typ činnosti určite nemá.

Polícia zatiaľ nárast počtu oznámení nezaregistrovala, podľa 't Harta je to ale len preto, že čerpacie stanice obvykle oznamujú podobné udalosti až s odstupom času, aby sa uistili, či náhodou nedošlo k nedorozumeniu či chybe.

SODA dodáva, že za posledné týždne narástol aj počet zákazníkov, ktorí po natankovaní nemajú dostatočnú hotovosť či finančné prostriedky na konte. Obvykle sľúbia, že sa vrátia a chýbajúcu čiastku doplatia, nie vždy sa tak ale stane, aj keď na pumpe nechajú občiansky preukaz či pas.

Majitelia čerpacích staníc podotýkajú, že pri súčasných vysokých cenách pohonných hmôt majú nižšie marže, takže musia obvykle obslúžiť oveľa viac vozidiel, aby prípadnú škodu spôsobenú iným motoristom vykompenzovali.

zdroj: Nos.nl