Návštevy čerpacích staníc sa nám kvôli vojne na Ukrajine pomaly ale isto predražujú a výhľad do budúcnosti je kvôli stúpajúcim cenám ropy zatiaľ pesimistický. Kým v pondelok (28. februára) sa liter Naturalu 95 na Slovensku predával podľa portálu Benzin.sk v priemere za 1,569 eur, dnes je to 1,575 eur. Motorová nafta bola za 1,477, aktuálne vychádza na 1,482 eur.

Aj keď čierne zlato láme cenové rekordy, to ruské v tejto chvíli takmer nikto nechce, a to dokonca ani s veľkými zľavami. Podľa britskej poradenskej spoločnosti Energy Aspects skoro 70 percent ruskej ropy nemá svojho kupca.

Napríklad v utorok sa pokúsila spoločnosť Trafigura, ktorá patrí k významným svetovým obchodníkom v petrochemickom priemysle, predať ruskú ropu s rekordnou zľavou 18,60 dolára za barel v porovnaní so sadzbami za Brent. Nenašla však žiadneho kupca, ktorý by bol ochotný podstúpiť to riziko a nakupovať od Rusov.

V tejto situácii sa väčšina spracovateľov ropy nechce dostať do sporu so sankciami uvalenými na Moskvu za jej útok na Ukrajinu, respektíve ich právnici sa podľa Energy Aspects zaoberajú novými pravidlami. Podľa agentúry Reuters je na tom veľmi podobne aj Surgutneftegaz, ktorému sa v priebehu prvých marcových dní nepodarilo predať zhruba milión barelov uralskej ropy, inak povedané približne 12 percent plánovaného ruského exportu.

Nielen ropa, ale tiež zemný plyn

Reuters i ďalšie agentúry uvádzajú, že sa v moriach plaví minimálne desiatka tankerov s ruskou ropou, ktorú nikto nechce. Navyše v mnohých prístavoch (napríklad britských), stoja ďalšie plavidlá s ruským kvapalným zemným plynom, rovnako bez odberateľa.

Priamo na ruskú ropu sankcie uvalené zatiaľ neboli, s Moskvou však momentálne nemá skoro nikto chuť obchodovať. Pre ich export by to však mohlo mať devastujúce následky. Skoro dve tretiny vyťaženej ropy totiž Rusi prepravujú v tankeroch. „Väčšina veľkých obchodníkov aktuálne ruskú ropu neodoberá, ale vo chvíli, keď bude známy kompletný rozsah sankcií, by mohol podiel zablokovanej ruskej ropy klesnúť na 20 percent,“ vysvetľuje Amrita Sen z Energy Aspects.