Aktualizácia 24. 2. 2022, 9.00 h: ropa Brent po útoku Ruska na Ukrajinu prekročila hranicu 100 dolárov (101,94 USD) za barel, cena ropy WTI je momentálne 97,50 dolára za barel.

Ceny ropy v utorok okamžite zareagovali na jednostranné uznanie dvoch povstaleckých republík na východe Ukrajiny Ruskom a prekročenie hranice armádou, ktorej Moskva hovorí „mierová“. Zdraženie samozrejme súvisí s obavami, že budú narušené ďalšie dodávky.

Severomorská ropa Brent po vyslaní ruských vojakov cez ukrajinské hranice poskočila z pôvodných 92 na 99 dolárov za barel, v priebehu dnešného dňa sa však vrátila a momentálne sa drží medzi 95 až 96 dolármi. Podobne je na tom tiež americká ľahká ropa West Texas Iintermediate, ktorá z 89 dolárov za barel stúpla na 95 dolárov a dnes osciluje medzi 91 až 92 dolármi.

Analytici nepredpokladajú, že by Európska únia či Spojené štáty v tejto chvíli mohli uvaliť sankcie na ruskú ropu alebo plyn, pretože tento krok by paradoxne vyhovoval samotnému Rusku. Patrí ku kľúčovým exportérom tejto suroviny a čím je jej cena vyššia, tým viac daný stav nahráva Moskve.

Je zaujímavé, že vývoj situácie na ukrajinsko-ruskom pomedzí síce zvýšil čiastočne i ceny plynu, ale menej, ako sa čakalo vzhľadom na oficiálne oznámenie Nemecka, ktoré zastavilo projekt plynovodu Nord Stream 2. Dôvodom je zrejme fakt, že Rusko zatiaľ nemá svoj plyn kam posielať a Európu v tomto smere potrebuje.

Peňaženka vodičov ceny pocíti a nemôže za to len Rusko

Menej dobré správy máme pre domácich motoristov. Rast cien ropy sa na čerpacích staniciach prejaví, aj keď zatiaľ je ten rozdiel minimálny. Zhruba pred dvoma týždňami sme vydali sériu článkov o tankovaní v Poľsku, dnes je v porovnaní s týmto dátumom nafta i benzín v priemere o 2,4 centa drahší.

Čo bude ďalej, je samozrejme do značnej miery závislé na vývoji situácie medzi Moskvou a Kyjevom. Analytici tvrdia, že barel ropy za 100 dolárov je istotou, odhady sa však pohybujú okolo 120 až 125 dolárov za barel a výnimočné nie sú ani kalkulácie s cenovkou 150 dolárov za barel. Netýka sa to však len agresie Ruska voči Ukrajine. Podľa odborníkov na ropu je plánovaná ťažba pod odhadovaným dopytom na svetových trhoch, ktorý sa pomerne rýchlo spamätáva po pandémii koronavírusu.

Ako sme už naznačili, Moskve vysoké ceny ropy vyhovujú, otázkou však je, ako sa k vývoji postaví Saudská Arábia. Tá v roku 2014 po anexii Krymu Ruskom významne navýšila ťažbu a zrazila cenu tejto suroviny zo 104 na zhruba 40 dolárov za barel. Ruská ekonomika tým utrpela tak významne, že to vyvolalo diplomatickú roztržku. Moskva opakovane kritizovala saudskú vojenskú intervenciu v Jemene.