Cieľom bolo postaviť nie len najmodernejší, ale tiež najkrajší Jaguar všetkých čias. Vozidlo, ktoré posunie ďalej chýrny zvuk súčasného dizajnérskeho jazyka Jaguaru v kombinácii s prvkami jedinečných strojov minulosti. Podľa mňa sa v tomto smere mohli chalani z Coventry trošku krotiť. Nechápte ma zle, toto dielo sa mi mimoriadne páči. Ale tvrdiť o ňom, že je to najkrajší Jaguar vôbec by som si asi nedovolil. Predsa len sú tu kúsky ako type E, ktorý viackrát získal titul najkrajšie auto planéty, a tiež XJ220, ktorý sa pre svoju mačkovitosť a živelnosť asi stále páči viac, či krásna štúdia type F...  Ale vráťme sa s5 k podstate článku.


Výsledkom snaženia konštruktérov je elektromobil s predĺženým dojazdom tzv. REEV. Má aerodynamicky tvarovanú karosériu s Cd = 0,32 vyrobenú zväčša z hliníka. Dizajnéri mali pri umiestnení mechanických dielov absolútnu voľnosť. Tak vznikol elektromobil s dokonalými proporciami, zmyslom pre rovnováhu a kabínou umiestnenou medzi podbehmi kolies. Využitie podvozku Venturi a kontroly vedenia výfukových plynov pomohlo zachovať elektromobil elegantným, kompaktným a maximálne nízkym.

Pre zachovanie čistoty profilu karosérie, vonkajšie spätné zrkadlá nahradili kamerami v zadnej časti. Obraz z nich vodičovi zobrazujú obrazovky. Široké dvere sú veľmi netradičné, majú dvojitý plášť a pri otvorení do nich vidno. Na rozdiel od konvenčných áut, C-X75 sa v oblasti ergnómie podobá okruhovému špeciálu, či monopostu. Optimálne sedenie si vodič nenastaví úpravou polohy sedadiel. Sedadlá, či skôr skulptúry, ktorých tvar je zdá sa pevnou súčasťou formy auta sú fixované v jednej polohe a vodič si môže prispôsobiť polohu volantu, prístrojového štítu a pedálov. O všetkom potrebnom je informovaný pomocou trojice monitorov TFT.


Jaguar C-X75 má v každom kolese umiestnený trakčný elektromotor s výkonom 145 kW (197 k), spoločne teda ponúkajú výkon 580 kW (788 k) a krútiaci moment neuveriteľných 1 600 Nm. Energia Li-Ion akumulátorov umiestnených pod prednou kapotou zabezpečuje elektromobilu dojazd 110 km. (Ospravedlnite moje nepresné údaje vo video, väčšinu z nich som z hlavy preratúval priamo pred kamerou... :)

V prípade, že kapacita akumulátorov klesne na stanovenú hodnotu, spustia sa dve kompaktné mikro-plynové turbíny. Tieto pomocou generátorov veľmi rýchlo a účinne nabijú zásobník a zabezpečia tak predĺženie celkového dojazdu tichého športiaku na cca 900 km. Každá turbína s hmotnosťou len 35 kg je schopná produkovať výkon 70 kW (96 k) pri konštantných otáčkach 80 000 1/min.


C-X75 má elektronicky obmedzenú max. rýchlosť na 330 km/h, dosahuje zrýchlenie z 0 – 100 km/h za 3,4 s a pružnosť z 80 na 145 km/h dá za 2,3 s. Podľa EU testu dosahuje emisie CO2 s hodnotou len 28 g/km. Je vybavený kotúčovými brzdami s priemerom kotúčov vpredu 380 mm a vzadu 345 mm a má obuté pneu s rozmermi vpredu 265/30 ZR21 a vzadu 365/25 ZR22.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 18 obrázkov