Ford Explorer Plug-in Hybrid je pre Ford novým míľnikom. Predstavuje totiž novú vlajkovú loď nielen v oblasti výkonov, ale aj vnútorného priestoru a využiteľnosti. „Explorer Plug-In Hybrid je synonymom všestrannosti. Nikdy predtým sme neponúkali vozidlo, ktoré zvládne ťažký terén, ľahko odtiahne aj čln a jazdí v meste na elektrický pohon, a to všetko v luxuse a pohodlí,“ povedal Matthias Tonn, hlavný konštruktér programu Explorer pre Európu. Naráža tým aj na použitie pohonu všetkých kolies spolupracujúceho so systémom Terrain Management System umožňujúcim voľbu niekoľkých jazdných režimov (Normal, Sport, Trail, Slippery, Tow/Haul, Eco, Deep Snow, Sand).

Plug-in hybridný Explorer utiahne príves ťažký 2500 kg.

Novinka ponúkne sedem miest na sedenie alebo kufor s objemom 2 274 l v dvojmiestnej konfigurácii. Tretí rad sedadiel dostal elektrické ovládanie sklápania sedadiel do podlahy, v samotnej kabíne je pritom vraj ďalších 123 l úložných priestorov.

Z bežnej 230 V siete nabijete baterky Explorera za 5 hodín 50 minút. Ak použijete príplatkový wallbox, nabíjanie skrátite na 4 hodiny 20 minút.

S 10-stupňovým automatom

Nový Ford Explorer Plug-in Hybrid je pekne zložitou strojovňou. Na jeho pohon slúži tandem benzínového motora 3.0 V6 EcoBoost a trakčného elektromotora napájaného z 13,6 kWh li-ion akumulátora, ktoré spolu dávajú výstupný systémový výkon 336 kW (457 k) a krútiaci moment 825 Nm. Tieto čísla Exploreru zabezpečujú titul najvýkonnejšieho hybridného modelu značky Ford. Pohonný reťazec spolupracuje s 10-stupňovou automatickou prevodovkou a vykazuje normovanú spotrebu 3,1 l/100 km (WLTP). S plno nabitými baterkami totiž Explorer odjazdí 42 km len na elektrický pohon. Práve nízka udávaná spotreba je pre automobilku dôležitá, pomocou nej totiž dokáže plniť stanovené ciele v nízkej produkcii CO2 a každé ich prekročenie musí vo forme pokút za nadprodukciu CO2 zaplatiť do pokladne EÚ. Čím viac plug-in hybridných Explorerov teda predá, tým lepšie na tom v celkovej emisnej bilancii Ford nakoniec bude.

Ceny nového Explorera budú známe v decembri 2020, k prvým slovenským zákazníkom by sa autá mali dostať v prvom štvrťroku 2021.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 18 obrázkov