Pandémia koronavírusu ovplyvnila preferencie Slovákov

Tohtoročné letné prázdniny prinútili množstvo Slovákov k zmene tradičných zvykov trávenia dovoleniek, pričom sa mnohí z nich rozhodli investovať do auta. Výrazne stúpol záujem o verzie kombi a SUV. „Podiel predaných kombíkov sa za posledný mesiac vyšplhal na 26 %, čo sa výrazne približuje k dlhodobo najobľúbenejšej karosérii typu hatchback. Očakávame, že kombi na Slovensku dobehne v obľúbenosti menšie vozidlá rovnako, ako je to dnes už v Českej republike.

Záujem o SUV sa pohybuje na úrovni 22 %. Slováci si jednoducho vyberajú priestrannejšie vozidlá, ktoré pri obmedzení leteckých zájazdov do zahraničia pre pandémiu poskytujú pri dovolenke v tuzemsku alebo pri cestách na chaty a chalupy väčší komfort,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO. „Ľudia pri cestovaní do zahraničia uprednostňujú väčšie automobily, ako sú napríklad MPV.  Pretože je  momentálne cestovanie autom do cudziny značne obmedzené, pozorujeme oproti minulému letu znížený záujem o vozidlá MPV, a to aj napriek tomu, že ešte v zime ich predaje naopak dlhodobo rástli,“ doplnila Topolová.

Aj keď v rebríčku obľúbenosti verzií kombi a SUV vedie stále Škoda Octavia, do popredia sa začínajú dostávať aj donedávna o niečo menej obľúbené modely. Napríklad záujem o VW Tiguan sa za posledný mesiac takmer strojnásobil. Predaje tohto SUV v najbližšej dobe zrejme  prekonajú doteraz najobľúbenejšiu Kiu Sportage. O viac než dvojnásobok vzrástol dopyt aj po ďalších SUV ako Honda CRV alebo Ford Kuga.

Najpredávanejšie kombi a SUV v sieti autocentier AAA AUTO za júl 2019 vs júl 2020:
 

por.

2019

2020

por.

2019

2020

1

Škoda Octavia

Škoda Octavia

6

Dacia Duster

Hyundai Tucson

2

VW Passat

VW Passat

7

Ford Focus

Audi A4

3

Škoda Fabia

Kia Sportage

8

Ford Mondeo

Škoda Superb

4

Kia Sportage

Škoda Fabia

9

Audi A4

Kia Ceed

5

Škoda Superb

VW Tiguan

10

Nissan Qashqai

Renault Captur