Jaguar získal historicky prvý titul European Car of the Year

Keďže žiadna anketa nemôže mať dvoch víťazov, po zrátaní bodov, ktoré obom finalistom priniesli zhodne po 250, rozhodlo to, koľko porotcov dalo ktoré auto viackrát na svoje osobné prvé miesto. Vďaka druhostupňovému rozhodovaniu získal Jaguar svoj historicky prvý titul pre mimoriadne vydarený plne elektrický SUV typ I-Pace. Za svoju jednotku ho považovalo v tohtoročnej voľbe 18 žurnalistov, versus 16, ktorí dali na svoje prve miesto športiak Alpine A110. Kredit však patrí aj novej generácii Kia Ceed, ktorá s krásnymi 247 bodmi môže byť rovnako morálne považovaná za víťaza. Aj tohtoročná voľba bola mimoriadne náročná, pretože viacero konkurentov v zozname semifinalistov bolo skutočne veľmi zdatných.

Ian Callum pri preberaní trofeje pre kráľa áut na rok 2019 poznamenal:

"Prečo sú ľudia stále prekvapení, že ocenenia vyhrávajú elektrické autá? Toto je budúcnosť, už by sme to mali akceptovať. Bol to skvelý projekt na ktorom sme ako tím pracovali, pretože je unikátne nové auto na unikátnej platforme. Pre mňa osobne, po celých 40 rokoch v brandži to bolo najvzrušujúcejšie auto, na akom som pracoval."

Alpine A110

Prvú trojku finalistov dopĺňa na štvrtom mieste Ford Focus 4. generácie, piaty najväčší počet bodov získal Citroën C5 Aircross, šieste miesto patrí novému Peugeotu 508 a najlepšiu sedmičku Európskych áut pre rok 2019 uzatvára Mercedes triedy A (typ W177).