Písal sa rok 1922, keď Sir William Lyons založil firmu Swallow Sidecars. Do začiatku 30-tych rokov 20. storočia vyrábal motocyklové prívesné vozíky a niekoľko modelových radov automobilov, označených skratkou „SS“. Pred predstavením nového športového automobilu SS 100 v roku 1935 hľadal Sir William Lyons preň nové charakteristické meno. Z návrhov predložených reklamnou agentúrou vybral meno „Jaguar“ a tak sa model SS 100 stal prvým automobilom značky Jaguar.

Meno „Jaguar“ sa ukázalo ako šťastná voľba – reprezentuje mačací pôvab a eleganciu, ako aj silu a agilitu, ktorými sa vozidlá tejto značky od začiatku vyznačovali. Sir William Lyons raz uviedol, že „automobil je najbližšou vecou k živému tvorovi, ktorú môžeme vytvoriť“. Tento pocit jednoznačne obstál v skúške času. Nové meno značky vyjadrovalo esenciu všetkých ďalších nových modelov.

Sir William Lyons
Jaguar E-Type

Jaguar E-Type

Počas svojej histórie Jaguar vytvoril niekoľko legendárnych automobilov - napr. model XK120, predstavený v roku 1948 bol úplnou senzáciou, po ktorej nasledovali najslávnejšie športové automobily tohto obdobia C Type a D Type, dominujúce v automobilových pretekoch v 50. rokoch. Model E-Type, predstavený v roku 1961 bol označovaný za najkrajší automobil všetkých čias a vo svojej dobe ovplyvnil celú generáciu športových automobilov. Športové modely boli vždy ťažiskom značky Jaguar, no značka vyrábala aj slávne limuzíny, ako napr. modelový rad Mark II začiatkom 60. rokov a legendárny modelový rad XJ.

Jaguar SS 100

Jaguar SS 100

V roku 2010 si Jaguar pripomína svoje 75. výročie aj na viacerých najnoblesnejších automobilových podujatiach sveta, vrátane Goodwood Festival of Speed vo Veľkej Británii, Concours D’Elegance Pebble Beach v USA a pretekov historických automobilov Mille Miglia v Taliansku. Jaguar sa opäť vráti na pretekové okruhy so svojim novým špeciálom Jaguar RSR XKR GT2 a bude pretekať v seriáli American Le Mans Series (ALMS).

PS: nezabudnite si pozrieť náš test Jaguar XK.

zdroj: T.O.P. AUTO Slovakia