"Pracujeme na konkurentovi pre Teslu ako všetci ostatní? V tejto chvíli vám môžem povedať nie, nepracujeme. Ale nevylučujem to do budúcnosti. Keď príde správny čas, jednoducho to urobíme. Máme naše vlastné vývojové centrum pre ekologické pohonné jednotky a vyvíjame tiež auto s vodíkovými palivovými článkami pod značkou Kia," Albert Biermann.
Albert Biermann

Albert Biermann naznačil budúcnosť koncernu Hyundai Kia. Dízle to nebudú...

KIA nepracuje na konkurentovi pre Teslu

Plány automobilky trochu poodhalil Albert Biermann, šéf divízie N, sesterskej automobilky Hyundai, ktorý má samozrejme čo povedať aj do vývoja automobilov značky Kia. Na margo vývoja elektromobilov v koncerne povedal: "Pracujeme na konkurentovi pre Teslu ako všetci ostatní? V tejto chvíli vám môžem povedať nie, nepracujeme. Ale nevylučujem to do budúcnosti. Keď príde správny čas, jednoducho to urobíme. Máme naše vlastné vývojové centrum pre ekologické pohonné jednotky a vyvíjame tiež auto s vodíkovými palivovými článkami pod značkou Kia." Koncern pritom už jedno auto s palivovými článkami má. Je ním Hyundai ix35 Fuel Cell, čo by mohlo naznačovať, že táto technológia pôjde pravdepodobne do podobného auta z ponuky Kia. To by znamenalo, že by automobilka mohla už onedlho predstaviť elektrický Sportage s vodíkovými palivovými článkami. Hyundai ix35 Fuel Cell dokázal prejsť na jednu nádrž 594 km. Rovnako ako pre ostatné autá s palivovými článkami, je aj preňho výrazným limitom sieť čerpacích staníc na vodík.

Za tento posun môže do veľkej miery aj dieselgate. "Viete, čo sa práve deje okolo dízlov a myslím, že je lepšie sústrediť sa na hybridy, aby sme mali udržateľné auto pre budúcnosť," dodal Biermann. Odpovedal však aj na otázku novinárov, či uvidíme výkonný dízel v autách ako Kia GT, či športových Hyundaioch z divízie N. "Pred piatimi rokmi by som vám povedal áno, ale dnes poviem nie," znela Biermanova odpoveď.

Zdroj: autoexpress