Spomínať výročia legendárnych a zabehnutých modelov nie je vo svete internetu, či printových automobilových médií nič výnimočné, spomenúť si však na dávno zabudnuté autá už tak samozrejmé nie je. Najmä ak ide o značky bez tradície a na niektoré modely by ani samotné automobilky už radšej neupozorňovali. V prípade sedanu KIA Sephia by však bola škoda nepripomenúť aspoň jeho výročie. Prvýkrát sa totiž verejnosti toto auto ukázalo pred 30 rokmi.

Do Európy sa KIA Sephia dostala v roku 1994.

Raketový nástup

Dnes je značka KIA zabehnutým automobilovým výrobcom schopný nielen konkurovať tradičným európskym producentom, ale v mnohých ohľadoch dokonca určovať trendy. Ako sa navyše ukazuje, dôslednosť juhokórejských automobiliek a ich schopnosť sledovať okolie, prispôsobovať sa a načúvať potrebám zákazníkov ich posúva vpred rýchlejšie, než tradičných európskych producentoch, ktorý vo vlastnej samoľúbosti neraz zaspali na vavrínoch. V roku 1992 však bol automobilový svet úplne iný a o autách KIA na Starom kontinente takmer nik nevedel.

V prvej polovici deväťdesiatych rokov Sephia ohurovala aj modernými tvarmi palubnej dosky a bohatou výbavou.

KIA Sephia sa svetu prvýkrát predstavila v roku 1992. Šlo o sedan nižšej strednej triedy, ktorý zaujal nielen modernými tvarmi, ale aj nečakanou kvalitou spracovania a použitou technikou. Automobilka bez histórie sa v tom čase ešte musela spoliehať na techniku zabehnutých výrobcov, pri skúmaní technických detailov by sme tak odhalili mnohé technické riešenia zhodné s vtedajšou japonskou produkciou. Do Európy sa juhokórejský sedan dostal v roku 1994 a k dispozícii bol výlučne s benzínovými atmosférickými štvorvalcami s obsahom 1,5 l (59 kW/80 k), o niečo väčším 1,6 l (78 kW/106 k) a 1,8 l (91 kW/124 k). Auto mierilo do náročne obsadeného segmentu, kde dominovali stálice ako Ford Escort, Opel Astra, či nový VW Vento, cenovo však bolo o segment nižšie. Aj preto si Sephia našla na Slovensku veľa priaznivcov, ktorí postupne založili veľkú slovenskú fanúšikovskú základňu tejto značky. Ideovým nástupcom modelu Sephia je dnes populárny kompakt Ceed.

Mali ste osobnú skúsenosť s modelom KIA Sephia? Napíšte nám do diskusie.

V roku 1996 sa Sephia ukázala aj ako päťdverový hatchback s označením Leo.