Autor konceptu Okresky je Miloš Fusek. Hoci sa považuje skôr za nadšenca automobilovej fotografie, jeho fotografie vtiahnu čitateľa do deja a prevedú ho zaujímavými zákutiami. Očarujúce fotografie dostali dosť priestoru na to, aby vynikla ich atmosféra, ako aj nálada a zážitok z cestovania a spoznávania nových miest. Špeciálne miesto v knihe majú aj letecké zábery z dronu, ktoré na viacerých miestach vytvárajú pocit impozantnosti, prípadne dokresľujú celkový vnem z cesty, po ktorej tvorivý tím prechádzal.

Vášeň k šoférovaniu

„Tento projekt vznikol predovšetkým z vášne k šoférovaniu a k cestám, ktoré majú osobitý charakter. Vzhľadom na to, že fotím autá a občas o nich aj píšem, hľadanie vhodnej okresky, ktorá nechá vyniknúť vozidlo v jeho prirodzenom prostredí, sa stalo súčasťou môjho hobby. Vždy, keď som objavil pekný kúsok cesty, zaznačil som si ho do mapy a po rokoch som sa konečne, prostredníctvom tohto projektu, mohol podeliť o svoje okreskové skvosty.” - prezrádza Miloš Fusek.

Fotografie, z ktorých by si viaceré zaslúžili vlastné plagátové spracovanie a zavesenie na stenu v obývačke či v garáži ako inšpirácia či objekt, na ktorý by sa človek pozeral, aby našiel vnútorný pokoj, dopĺňa text Marcely Kosťovej. Vďaka nemu sa môže čitateľ spoľahlivo vybrať po stopách Okresiek a zaručene sa dostane presne na tie miesta, ktoré mu autori odporúčajú. A možno nájde aj ďalšie. Skrytých pokladov je u nás a u našich západných susedov nesmierne množstvo.

„Spoznávanie krajiny v aute s karosériou kupé dáva cestovaniu istú úroveň noblesy a štýlu, ktoré v sedanoch alebo kombíkoch nikdy nepocítite.” - Miloš FUSEK

Okresky a Radosť z jazdy sú jedno, preto je BMW pri projekte

„Od prvého momentu stretnutia s vytlačenou publikáciou Okresky sa nám koncept veľmi zapáčil. Po oslovení sme radi vyšli v ústrety a poskytli na objavovanie nového teritória pre Okresky č.3 naše nové BMW radu 4 Coupé. Obsah knihy a jej samotné papierové spracovanie a grafika spájajú umelecké aspekty na jednej strane s cestovateľským zážitkom a s technicko-emočnou Radosťou z jazdy pri objavovaní svetla sveta, na strane druhej. BMW radu 4 Coupé očarí svojou unikátnou estetikou, športovou dynamikou, ako aj vysoko kvalitným interiérom. Kombinácia unikátneho dizajnu a pozoruhodnej kvality vo výsledku prináša mimoriadnu atraktivitu.

Tretí diel: Krížom-krážom po Českej republike

Počas piatich dní a 1 512 kilometroch prešli tvorcovia historické kraje Moravy, Sliezska aj Čiech naozaj krížom-krážom. V sprievodnom texte sa okrem navigačných údajov a pokynov venovali aj zaujímavým miestam, ktoré stretli na trase. A pokiaľ by sa čitatelia chceli vydať v ich stopách, je veľmi pravdepodobné, že by na ceste zostali s radosťou aj o čosi dlhšie. Ak hovoríme o navštívených miestach, tak po začiatku v hraničnom meste Břeclav prešli cez Bruntál, Šumperk, Humpolec, Šumavu, zašli až do Mariánskych Lázní, na úplný západ Čiech na Boží Dar (kde človek nikdy nevie či je božím darom okolitá príroda, alebo neskutočné cesty, ktoré sa cez ňu vlnia) a kopírujúc severnú hranicu skončili až v Liberci, navštíviac ikonickú rozhľadňu na vrchu Ještěd.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Kapitoly nemajú čísla, ale stav počítadla km

Kapitoly v knihe nie sú označené číslami strán, ale stavom na počítadle kilometrov. Rovnaký postup použili autori aj pri fotografiách — aby prípadní nasledovníci, ktorí sa vydajú po ich stopách, presne vedeli, kde ktoré miesta nájdu. Cestovatelia sa v rámci putovania zastavili aj v Moste, kde na tamojšom pretekárskom okruhu dôkladne vyskúšali dynamické vlastnosti vozidla. Medzi mnohé pridané hodnoty knihy patria aj informácie o tom, ako sa správať na okruhu či rozhovor s inštruktorom na tému bezpečnej jazdy.

„Cieľom projektu je podporiť̌ kultúru cestovania automobilom, respektíve motiváciu ľudí k šoférovaniu a to aj za hranice svojich obvyklých trás. Aby sa ľudia nebáli preskúmať̌ nové trasy a zároveň̌ objavia miesta, kde môžu stretnúť̌ podobne zmýšľajúcich nadšencov,” dodáva Miloš Fusek. Okrem zaujímavých postrehov z tvorby je súčasťou knihy aj samostatná vyberateľná mapa, ktorá svojím spracovaním môže byť súčasťou cestovateľských plánov. Okrem trasy sú na nej zaznamenané aj zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Prírodné úkazy, kaviarne, reštaurácie, hotely. Aby budúci cestovatelia nemuseli hľadať, ale išli na istotu.

Aktuálny diel knihy Okresky ako aj všetky predchádzajúce knihy možno zakúpiť na www.okresky.sk.