Vzťahy Kosova a Srbska zostávajú roky napäté a olej do ohňa v poslednom období prilial aj spor o evidenčné čísla áut. Kosovu sa nepáčilo, že etnickí Srbi žijúci v Kosove používajú ŠPZky vydané srbskou stranou. Kosovské úrady neuspeli so snahou vymeniť ich za nové „ešpézetky“, a tak ich chceli najprv pokutovať, a pokiaľ by ani potom neuspeli, mali v pláne vozidlá so starými číslami zabavovať.

Aj po medzinárodnom tlaku však Kosovo napokon od svojich plánov ustúpilo a najnovšie sa zrodil dôležitý kompromis. Jeho súčasťou je aj rozhodnutie Srbska, že už nebude vydávať evidenčné tabuľky s označením kosovských miest, píše agentúra ČTK.

EÚ je spokojná

„Máme dohodu. Veľmi ma teší, že môžem oznámiť, že hlavní vyjednávači Kosova a Srbska za sprostredkovania zo strany EÚ súhlasili s opatreniami, ktoré majú za cieľ vyhnúť sa ďalšiemu vyostreniu situácie, a budú sa plne sústrediť na normalizáciu ich vzťahov,“ oznámil podľa ČTK šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Konflikt sa podľa odhadov týkal zhruba 10-tisíc EČV využívaných najmä srbskou menšinou žijúcou v Kosove. Borrell avizuje ďalšiu diskusiu so zástupcami Kosova a Srbska počas najbližších dní, aby tak obe strany doladili ďalšie praktické kroky.

Zdroj: ČTK