Podľa internetovej stránky britskej televízie BBC a ďalších známych médií po celom svete, ktoré sa slovenskému lietajúcemu automobilu AirCar aktuálne venujú, získal projekt Štefana Kleina certifikát o letovej spôsobilosti od slovenského Dopravného úradu, konkrétne od divízie civilného letectva. Tento doklad otvára dvere sériovej výrobe a nitrianska firma tak má šancu zmeniť cestovanie na krátkych i stredne dlhých trasách. Samozrejme s týmto vozidlom nemôže nikto lietať len tak. Nutnosťou je licencia pilota.

To, ako sa majiteľ a pilot v jednej osobe dostane na letisko a odštartuje, je už na jeho pleciach. V dohľadnej dobe však má Klein v pláne preletieť s prototypom z Londýna do Paríža, čím sa chce zviditeľniť aj vo svete pred potenciálnymi investormi či zákazníkmi. Transformácia z bežného auta na lietajúce pritom trvá len 2 minúty a 15 sekúnd.

Nalietané hodiny aj presný počet vzletov a pristátí

Predtým, než spoločnosť Klein Vision získala spomínaný certifikát, bolo nutné nalietať minimálne 70 letových hodín a absolvovať viac ako 200 vzletov a pristátí. Osvedčenie o letovej spôsobilosti udelil Dopravný úrad na vozidlo, ktoré je momentálne poháňané motorom BMW s výkonom 160 koní a schopné dosiahnuť rýchlosť viac ako 190 km/h.

Štefan Klein už v tejto chvíli sľubuje druhý predprodukčný model AirCar Prototype 2, ktorý dostane výrazne výkonnejšiu pohonnú jednotku (300 koní). S ňou by malo byť slovenské lietajúce auto schopné dosiahnuť cestovnú rýchlosť 300 km/h a jeho dolet by mal byť okolo 1000 kilometrov.

Zdroj: Klein Vision