Lotus Elan 2012

Lotus Elan 2012

Nový Elan má reprezentovať všetko, čo robí Lotus Lotusom. Má byť ľahký, agilný, veľmi športový a skvelý na ovládanie.

Typy Elan a Esprit budú prvé nové Lotusy, ktoré sa takto o dva roky majú dostať do predaja. Samozrejme, ak všetko pôjde podľa aktuálneho plánu. Časovanie a pozícia Elanu je veľmi presná, má to byť konkurent pre bežné modely typu Porsche 911. Snáď nikomu netreba prízvukovať, že to bude naozaj mimoriadne ťažká úloha. Samotní chlapci z Lotus Cars tvrdia, že v histórii sériových lotusov to bude najťažšia úloha akú kedy ich auto malo.


V otázke hnacieho agregátu pre tento typ sa svetom šíria dve rôzne správy. Obe sú z rovnakého zdroja, priamo od výrobcu. Staršie správy v Lotus Magazíne uvádzali, že nad zadnou nápravou bude 3,5 l V6 s kompresorom. Novšie info z popisky priamo pri aute na výstave uvádza 4 litrový V6 s kompresorom. Ten by mal tiež pochádzať od Toyoty. Jedna, alebo druhá verzia, obe by mali v základnom modeli ponúkať cca 294 kW (400 k), verzia R má mať 345 kW (470 k).

interiér Lotus Elan 2012

interiér Lotus Elan 2012

Ako uvádzam vo video, Elan bude v princípe 2 miestny športiak, no za prípatok má byť k dispozícii aj verzia 2+2. Predbežne sa dokonca predpokladá, že ho výrobca ponúkne aj ako roadster. Nuž, ak chce Lotus vážne konkurovať 911-ke, toto riešenie bude iste nevyhnutné. Konštruktéri sú na túto alternatívu pripravení, vraj torzná tuhosť karosérie je dostatočná na to, aby otvorená verzia nepotrebovala žiadne dodatočné spevňovanie a teda kilá navyše.Hmotnosť, teda ľahkosť, má v prípade lotusu podstatnejšiu rolu, než u mnohých iných výrobcov. Nový Elan nemá v základej verzii vážiť viac než 1 300 kg, čo je skvelý údaj. Okrem toho chcú tvorcovia tomuto športiaku dať čo najväčšiu použiteľnosť, všestrannosť a špičkové spracovanie, všetko parametre potrebné pre časté, až denné použitie. Čo presne majú na mysli pod pojmom všestrannosť neviem, no rád sa dám prekvapiť. O pohon zadných kolies sa postará 7-stupňová robitizovaná dvojspojková prevodovka a o nejaké tie gule navyše tiež systém KERS. Výsledkom majú byť hodnoty zrýchlenia na stovku za 4,1 a 3,6 s pre základnú a R verziu a maximálka cca 310 km/h pre silnejšie eRko.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 14 obrázkov