Nová Trieda E je prvým sériovým vozidlom na svete, ktoré získalo testovaciu licenciu na autonómne jazdenie. Počas jazdy však musia byť v aute dvaja vodiči.

Len drobné úpravy pre autonómnu jazdu

Automobilka vyhradila na testovanie tri vozidlá Mercedes E. Stačila im pritom iba menšia úprava softvéru riadiacej jednotky systému Jazdný pilot. Všetku ostatnú potrebnú techniku už mali autá v sebe, keď zišli z výrobnej linky. Testovacie autá budú označené červenými poznávacími značkami a môžu jazdiť po všetkých cestách a diaľniciach v štáte Nevada. Nemôžu však zatiaľ jazdiť úplne samé. Podľa nariadenia oddelenia motorových vozidiel štátu Nevada (NDMV) musia byť v aute počas jazdy dvaja ľudia. Vodič, ktorý riadi vozidlo pri odbočovaní, pri zjazdoch a nájazdoch na cesty a spolujazdec. Ako spolujazdci sa navyše testu môžu zúčastniť iba špeciálne školení skúšobní vodiči. Nevada je pritom v tomto smere priekopníkom a už od roku 2011 má úpravy predpisov pre autonómne jazdenie. Od mája 2015 tam dokonca jazdia aj dve autonómne jazdiace nákladné autá divízie Daimler Trucks.

Testovacie Mercedesy dostali červené značky, aby sa dali ľahko rozlíšiť.

Člen predstavenstva Daimleru, Prof. Dr. Thomas Weber, pri tejto príležitosti povedal: „Skutočnosť, že výrobca automobilov značky Mercedes-Benz získal toto povolenie pre jazdenie ako prvý na svete, dokazuje, že sme v oblasti autonómneho jazdenia o krok vpredu. Nová Trieda E tým zaznamenala ďalší obrovský krok na ceste za plnoautomatizovaným vozidlom.“ Nuž, či už vás to desí, alebo sa na to tešíte, doba, keď si v aute budeme môcť zapnúť autopilota, sa blíži. Dokazuje to nielen Mercedes, ale napríklad aj Volvo, Audi, či Tesla.

Zdroj: tlačová správa