Poďme postupne po šteblíkoch

Budúci kompakt Škoda Scala bude prvý z ponuky v novom dizajne. Úprimne, neviem, kde autori prišli na meno Scala, teda okrem toho, že je to latinský výraz pre schody či rebrík. Žeby po ňom chcela Škoda do neba...? Krok o schodík vyššie však značka sľubuje vo vývoji dizajnového jazyka, keď ako prvý európsky sériový model bude mať nápis ŠKODA v strede piatych dverí. Našťastie to nebude jediný technologický pokrok, tie skutočné budú zakomponované do prvkov výbavy, ktoré doposiaľ boli vyhradené pre autá vyšších tried (ani to však už nie je celkom originálny prístup k stavbe nového typu). Neprekvapí, že päťdverový hatchback bude stáť na platforme A0 MQB (len včera sme písali o novom kompaktnom SUV na tejto platforme), takže tradične ponúkne kombináciu kompaktných vonkajších rozmerov a veľkého vnútorného priestoru. Príde deň, kedy bude vnútorný priestor väčší ako vonkajší....

Samotný názov auta je pre mňa trochu záhadou. Rozumiem krokom aj pokrokom, no celkom sa mi páčil aj príklon k tradíciám – Rapid, Popular či Favorit – ale možno to svojím spôsobom vysvetľuje aj Bernhard Maier, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, ktorý zdôrazňuje, že „ide o celkom novo vyvinutý automobil, ktorý v tejto triede stanoví nové štandardy v oblasti technológií, bezpečnosti a dizajnu“. Tak ať!

Úspech Kodiaqa treba využiť

Veľkým SUV si Škoda začala raziť cestu v donedávna neprebádanom teréne. A rýchlo sa rozkukala, keďže skúša aj verziu kupé. Módny strih velí upraviť najmä zadnú časť, kde sa musí strecha štýlovo zvažovať. A s takto napruženým modelom môže Škoda zamieriť rovno do Číny, lebo tam sa robia čísla, o akých sa nám ani nesníva.  

Na určitý čas, a ja verím, že nie navždy, bude teda miliardová krajina jediným miestom, kde sa budú predávať spolu štyri modely SUV– KAMIQ, KAROQ, KODIAQ a KODIAQ GT.

Ako vidieť na vizualizáciách, dizajnéri si dali záležať na čistote línií karosérie kupé, ktorá tak dodáva modelu Kodiaq GT potrebný športovo dynamický nádych. Okrem zvažujúcej sa strechy bude mať auto logicky aj iný zadok. Na piatych dverách sa opäť má objaviť nápis Škoda, ktorý bude už pravdepodobne znakom nových generácií typových radov z Mladej Boleslavi.

zdroj a foto: ŠKODA