Automobilka Bentley svoje veľké SUV Bentayga nikdy neprezentovala ako vyslovene športové adrenalínové náradie. Napriek tomu by ním, najmä v najvýkonnejšej verzii Speed poháňanej benzínovým motorom 6,0 W12, pokojne mohlo byť. Automobilka sa skôr sústredila na zdôraznenie univerzálnosti Bentaygy a jej silné praktické stránky. Teraz však prichádza s ďalším výrazným argumentom. Odvezie sedem pasažierov.

Najrýchlejším 7-miestnym SUV je momentálne Bentley Bentayga Speed. Aj bez oficiálnej jazdy na čas v "Zelenom pekle".

Luxus pre všetkých

Bentley Bentayga 7m nemá byť len sedemmiestnym autom s núdzovým tretím radom sedadiel. Naopak, výrobca proklamuje, že na luxus hodný značky sa majú pripraviť aj cestujúci na najzadnejších dvoch miestach. Sedadlá sa vyklápajú z podlahy kufra, všetko sa pritom, pochopiteľne, deje pomocou elektrických servomotorov. Tretí rad sedadiel má údajne poskytovať nielen dostatok priestoru, ale aj vlastný klimatizačný okruh a zábavný multimediálny systém. Či ide len o silné reči, alebo realitu, nevieme, na zverejnenej fotografii to každopádne vyzerá tak, že na nejaké priestorové kompromisy sa zadní cestujúci predsa len musia pripraviť.

Bentley tvrdí, že vzadu bude dosť miesta aj na posledných dvoch sedadlách. Z fotografie to tak nevyzerá.

S osemvalcom aj W12

Bentley netrochári a sedemmiestnu verziu ponúkne s motormi V8 aj W12 vo verzii Speed. S dvanásťvalcom pod kapotou sa tak stáva suverénne najvýkonnejším (467 kW/635 k) aj najrýchlejším (306 km/h) 7-miestnym sériovým SUV na trhu. Automobilka nemá potrebu posielať ho na Nürburgring, ak by sa tak však stalo, Škoda Kodiaq RS by s veľkou pravdepodobnosťou o svoj titul prišla skôr, než by sa zástupcom českej automobilky páčilo. Uvidíme, možno si Bentley nenechá ujsť príležitosť a hodenú rukavicu nakoniec predsa len zodvihne.