Dobré správy od výrobcov áut

Automobilky už najnovšie nemusia maľovať čierne scenáre, pretože dodávateľské reťazce fungujú spoľahlivejšie a nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by malo prísť rapídne zhoršenie. Ide tak o dobrú správu pre celú slovenskú ekonomiku, ktorá je od automobilového priemyslu bytostne závislá. „Situácia v zásobovaní dielmi sa v prvom polroku tohto roka v porovnaní s minulým rokom výrazne stabilizovala,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa slovenského Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.

„Nedostatky v dodávateľskom reťazci naďalej pretrvávajú, ale vďaka komplexným opatreniam a dlhodobému mimoriadnemu nasadeniu logistických a nákupných tímov sa darí riadiť tok výrobného materiálu natoľko stabilne, že sme neboli nútení prerušovať v uplynulých mesiacoch výrobu, ako tomu bolo v predchádzajúcom roku,“ uviedla zástupkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia.

Napríklad i žilinská KIA, ktorá je ďalšou veľkou slovenskou automobilkou, taktiež potvrdila zlepšenie celkovej situácie. Ako uviedol hovorca Tomáš Potoček, aj KIA musí stále klásť dôraz na dôsledné plánovanie a neustále vyhodnocovanie aktuálneho diania, ktoré je ale v poslednom období stabilnejšie ako minulý rok. Ani Potoček z KIA nespomenul iné ako vopred plánované odstávky výroby počas celozávodnej dovolenky.

Zdroj: Agentúra SITA