Na facebookovej stránke Polície Slovenskej republiky zverejnili, že rok 2018 bol z pohľadu bezpečnosti dopravy druhý najlepší v histórii Slovenskej republiky. V rámci Európskej únie sme predbežne na prvých miestach. To je až neuveriteľne dobre, nemyslíte? Pozrime sa na štatistiky. 

  • Počet usmrtených osôb: 229 (o 21 menej než v 2017, v . roku 2008 ich bolo 558).
  • Počet dopravných nehôd: 13 873 (o 140 menej než v r. 2017, v r. 2008 ich bolo 59 008!).
  • Štatistika krajov (od najmenej usmrtených, po najviac): BA, BB, TT-TN, KE-PO, ZA, NR.
  • 0 usmrtených osôb v okresoch: BA 1, BA 4, BA 5, RA, SL.
  • Počet usmrtených na milión obyvateľov. Poľsko 68, Maďarsko 64, ČR 54, Rakúsko 46, SR 42.
  • Najmenej usmrtených: február a štvrtky.
  • Najviac usmrtených: august a pondelky.
  • Pokles usmrtených cyklistov, motocyklistov, spolujazdcov a vodičov motorových vozidiel oproti r. 2017.
  • Pokles usmrtených na diaľniciach a rýchlostných cestách a na cestách I. triedy a ostatných cestách. Nárast na cestách II. a III. triedy. 

Opakujem, tak ako vždy pri štatistikách z rôznych zdrojov. Sú len tri klamstvá: veľké klamstvo, malé klamstvo a štatistika. Napríklad, vedeli ste, že: Usmrtenie po dopravnej nehode sa u nás vníma len, ak exitus účastníka dopravnej nehody nastane do 24 hodín od udalosti! Údajne sa to má čoskoro zmeniť, no nezmyslom je už to, že niečo také môže existovať! To je ako u smrteľne postreleného tvrdiť, že neskonal na následky postrelenia, keď ešte deň bojoval o život...

Rovnako, ak sa pozrieme na rok 2008, počet dopravných nehôd je zásadne nižší. Už sa však nespomenie, že práve v danom roku prešla zmena zákona, ktorá sa na nehodu pozerá inak a nie každé poškodenie spôsobené vedením vozidla je hneď dopravná nehoda...

Áut je stále viac, vodičov tiež, kilometrov nových ciest pribúda len pozvoľna, aj keď za 10 r. ich postavili relatívne dosť. Nech mi nik nevraví, že Slováci sa šibnutím čarovného prútika za desaťročie naučili 4x lepšie jazdiť, preto nehodovosť tak zásadne klesla. Nehovorím, že mierne zlepšenie nastať nemôže, ale taký skok za 10 rokov?! 

Škoda, že nezverejnili aj čísla, ktoré by vyjadrovali počet škodových udalostí evidovaných políciou. Aj napriek tomu by to bol určite odlišný údaj, ako ten zo štatistík poisťovní. Škodovú udalosť nemusíte hlásiť na políciu, a to pred desiatimi rokmi neplatilo. Preto sú čísla oveľa priaznivejšie.

Píár Polície SR musí byť orientované pozitívne. A štatistiky sú jedným z nástrojov, ako na to...
A odborníci často ostávajú v údive.

Zdroj: FB Polícia SR 

Foto: MINV