Za posledných 5 rokov tiež niekoľkonásobne stúpol počet škôd spôsobených počas parkovania a stretom so zverou.

So zaujímavým údajom prišla Komunálna poisťovňa. A predpokladám, že v ostatných to bude veľmi podobné. Uvádzajú, že počet udalostí v doprave z roka na rok rastie. Kritické sú zimné mesiace, a to od novembra do februára. Za posledných 5 rokov vraj počet stúpol o 60 %, ale len v prípade havarijného poistenia. Škody kryté len PZP v tlačovej správe neuviedli, čo je škoda. S týmto číslom súvisí aj medziročný nárast výšky poistného plnenia, ktorý je mimochodom vyšší o 2,14 milióna €. A viete, aká je hlavná príčina poistnej udalosti? Prvé miesto obsadila nehoda zapríčinená vinou vodiča bez stretu (predpokladám, že bez stretu s iným autom, čiže vozidlo mimo cesty atď). Nasledovalo rozbitie čelného skla, stret vozidiel bez vlastného zavinenia a stret vozidiel z vlastnej viny vodiča. 


A viete, prečo údajne rastie cena vyplateného poistného plnenia? Vraj preto, lebo rastú ceny dielov a práce v autoservisoch a tiež aj náročnosť nových áut. "Najvyššia vyplatená suma za škodu na vozidle počas sledovaného obdobia presiahla sumu 54.000 eur. Priemerné poistné plnenie vyplatené pri haváriách bez stretu z vlastnej viny vodiča presiahlo sumu 1.188 eur, v prípade škôd spôsobených počas parkovania bez cudzieho zavinenia išlo o sumu 725 eur," hovorí Peter Žilka, zástupca riaditeľa úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne.


No a teraz si predstavte, že nás čoskoro dobehne zákon o povinnosti opravy v aute v certifikovanom mieste opravy. Myslíte si, že tým budú nadšené poisťovne? Predpokladám, že vôbec. Plnenia budú vyššie... A kto si to odskáče? No najskôr asi motorista, ktorý si bude musieť za poistenie priplatiť. Peniaze predsa odniekiaľ treba.

Ľudia jazdia čoraz horšie, viac riskujú, menej premýšľajú nad možnými následkami. Poväčšine sa niekam ponáhľajú... Ale aj obyčajný ťukes v špičke vás môže zdržať aj pár hodín. Ponáhľajte sa preto pomaly. 

Pozrite si video, ako sa jazdí v okolí Banskej Bystrice. Tento kút Slovenska a vodičov na jeho cestách sme ešte neprezentovali... 

Zdroj: Teraz, Komunálna poisťovňa 

Foto: QueenslandCountryLife