Ľudia z celého sveta sa schádzajú na nemeckých diaľniciach práve kvôli neexistujúcemu rýchlostnému limitu.

Kresťansko-sociálna strana chce, aby boli všetky nemecké diaľnice spoplatnené. Má to však jednu nečakanú podmienku. Platiť majú len zahraniční vodiči. Domáci budú mať diaľnice aj naďalej zadarmo.

 

Šéf konzervatívnej CSU Horst Seehofer povedal: „Nemci platia v 17 štátoch Európy za používanie ciest poplatok, mýto alebo iné poplatky. Myslím, že by aj Nemci mali žiadať od tých, čo používajú naše diaľnice, aby platili.“

 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zatiaľ diaľničné poplatky odmieta. CSU kancelárku vydiera a tvrdí, že pred septembrovými voľbami bez spoplatnenia diaľnic nepodpíše koaličnú zmluvu.

 

Legislatíva Európskej únie jednoducho neumožňuje oslobodenie od platenia mýta pre domácich vodičov. Bavorská strana CSU preto žiada dokonca zmenu pravidiel priamo od Európskej únie.

Nemecká diaľničná sieť je jednou z najdlhších na svete.

Návrh strany CSU je aj napriek tomu pravdepodobne odsúdený na neúspech, pretože európska legislatíva nedovoľuje zaviesť poplatky len pre vybranú časť motoristov.

 

Podľa klubu ADAC zahraniční vodiči predstavujú na nemeckých diaľniciach len 5,2 %. Experti tvrdia, že doprava v Nemecku nepotrebuje viac peňazí. Do štátnej pokladnice ročne pritečie z rôznych daní a poplatkov 53 miliónov €.

 

Na druhej strane nemecké cesty údajne potrebujú opravy. Inštitút pre nemeckú ekonomiku v Kolíne nad Rýnom tvrdí, že rekonštrukciu potrebuje 21 % ciest a 9 % diaľnic. ADAC dokonca ide v týchto tvrdeniach ešte ďalej. Podľa autoklubu je v Nemecku nevyhovujúca každá druhá cesta. Na rekonštrukciu ciest Nemci ročne minú z celkového balíka približne 17 miliónov €.

 

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj:  Video: 381 km/h na nemeckej diaľnici!