Carlos Ghosn, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Nissan

Carlos Ghosn, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Nissan

„Značka Nismo dodá produktom Nissan ešte viac vzrušenia a inovácií. Jej štýl a nadšenie teraz chceme preniesť aj na ďalšie modely značky Nissan," uviedol Soichi Miyatani, prezident spoločnosti NISMO.

Ochutnávkou toho, čo by mohla priniesť budúcnosť, a zároveň jedným z najzaujímavejších exponátov Nissanu na autosalóne v Tokyu je koncept vozidla Juke Nismo. Ten je skonštruovaný v typickej farebnej schéme značky Nismo - perleťovo bielej s jemnými červenými prvkami a pýši sa športovo vyladeným zavesením, výkonnejším 1,6litrovým turbomotorom s priamym vstrekovaním a štýlovou, no funkčne aerodynamickou karosériou.

Značka Nismo, odvodená od mena spoločnosti Nissan Motrosports International Co. Ltd., patrí medzi dlhodobo rešpektovaných účastníkov automobilových pretekov po celom svete.


Pretekársky špeciál Nissan GT-R
, vyvinutý práve divíziou Nismo, získal v roku 2011 prvé miesto v kategórii jazdcov a tímov na japonskom šampionáte SUPER GT a vyhral aj titul o najlepšieho jazdca na svetovom šampionáte FIA GT1. Motory pochádzajúce z dielní spoločnosti Nismo zvíťazili vo svojej triede v pretekoch Le Mans 24 hodín a divízia Nismo taktiež stojí za výnimočným inovatívnym vozidlom LEAF Nismo RC, prvým pretekárskych elektromobilom na svete. Jeho príchod začal novú éru ekologického motoristického športu.

Nismo Centrála

Nismo Centrála

Aktivity spoločnosti v kategórii cestných automobilov sa doposiaľ obmedzovali len na luxusné športové vozidlá ako napríklad sériu Z, ktoré sa predávajú len na obmedzenom počte trhov. To sa má ale zmeniť.

„Spoločnosť Nismo si na sportových okruhoch vybudovala vskutku vynikajúcu povesť," povedal Carlos Ghosn, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Nissan. „Automobily a motory Nismo vyhrali v roku 2011 všetky kategórie, na ktorých sa zúčastnili. To je úplne prvýkrát, čo sme dosiahli tak ohromný úspech. Nastal čas, aby sme bežným vodičom umožnili zakúsiť pocit, aký zažívajú piloti pretekárskych strojov vždy, keď vychádzajú na okruh. Cieľom je do tradičných modelov vniesť vášeň a nadšenie z jazdy typickej pre značku Nismo - a koncept Juke Nismo dokazuje, že to vieme," dodal Ghosn.

Okrem výroby čisto športových verzií modelov Nissan plánuje rozšíriť ponuku náhradných dielov a príslušenstva. Súčasťou programu bude aj presun spoločnosti Nismo do úplne novej špeciálne navrhnutej globálnej centrály v Tsurumi (Jokohama) začiatkom roku 2013.

Tým, že zlúčime všetky aktivity divízie Nismo pod jednu strechu, vytvoríme špičkové globálne stredisko pre vývoj pretekárskych a športových cestných automobilov. Centrum bude zahŕňať obchod s pretekárskou tematikou, rozsiahle servisné priestory, výstavnú plochu, ktorá ponúkne prierez históriou slávnych pretekárskych a cestných automobilov Nismo, a špecializovaný obchod - Omori Factory pomenovaný podľa súčasnej základne divízie Nismo - kde si zákazníci budú môcť kúpiť špeciálne náhradné diely a tovar z kolekcie Nismo.

Vo veľkých priestoroch bude možné usporiadať aj viac populárnych akcií pre fanúšikov značky Nismo. Napríklad festival Nismo každoročne priláka cez 30 000 návštevníkov, ktorí prichádzajú oslavovať pretekársku tradíciu a úspechy spoločnosti Nismo.

2011 Nissan NISMO 370Z

2011 Nissan NISMO 370Z

Spoločnosť Nissan Motorsports International Co. Ltd (Nismo) bola založená v roku 1984 a jej hlavnou úlohou bolo prevziať aktivity automobilky Nissan v oblasti motoršportu. Divízia Nismo sa momentálne pohybuje na najvyšších pozíciách v pretekoch automobilov GT a športových vozidiel ako napríklad domáceho japonského seriálu SUPER GT. Zároveň sa zúčastňuje globálnych kampaní svetového šampionátu FIA GT1, pretekov Le Mans 24 hodín, seriálu Le Mans a svetového poháru Intercontinental Le Mans Cup (ILMC).

V roku 2011 vyhrali pretekárske automobily Nissan GT-R vyvinuté spoločnosťou Nismo titul pre najlepšieho jazdca a najlepší tím v šampionáte SUPER GT a titul pre najlepšieho jazdce vo svetovom šampionáte FIA GT1. Motory vytvorené touto značkou zase ovládli triedu LMP2 v preteku Le Mans 24 hodín a v tejto triede získali prvenstvo aj vo svetovom pohári ILMC a v seriáli Le Mans. Značka Nismo vyhrala aj 1. miesto medzi jazdcami a tímami v japonskom šampionáte Formule 3.

Spoločnosť Nismo sa každoročne stretáva so svojimi fanúšikmi prostredníctvom populárneho festivalu Nismo, ktorého program vždy ku koncu roku priláka viac ako 30 000 divákov. Festival predstavuje „DNA pretekárskej značky Nissan" a je na ňom možné vidieť športové automobily a hviezdy z minulých rokov, ale aj modely súčasných pretekárskych špeciálov.

zdroj: Nissan

2011 Nissan NISMO 370Z

2011 Nissan NISMO 370Z