Keď spôsobí auto bez poistky škody, skladajú sa na ne všetci motoristi, ktorí si PZP poctivo platia a podieľajú sa tak aj na financovaní takzvaného garančného fondu.

"V súčasnosti sa blížime k počtu 590.000 nepoistených vozidiel na Slovensku. Z nich je veľa takých, ktorí sú cieľavedome nepoistení pre to, aby 'ušetrili'. Veríme, že tento náš návrh zákona spôsobí to, že sa dostaneme na úroveň Rakúska, kde len nejaké tri percentá vozidiel ostali nepoistené," cituje agentúra TASR poslanca OĽANO Radovana Marcinčina.

Poslanci OĽANO Peter Kremský a Radovan Marcinčin chcú bojovať proti tomu, aby väčšina doplácala na menšinu, ktorá jazdí na cestách bez platného poistenia. Nejde pritom o malé sumy. Z garančného fondu museli minulý rok zaplatiť za škody vo výške 8 miliónov eur. Tento rok môže výsledný účet stúpnuť na 10 miliónov eur!

Zvyšuje sa totiž počet áut bez poistky, v niektorých prípadoch môže ísť o nepoužívané vozidlá či také, ktoré už neexistujú, no isté je, že veľké percento vozdiel pripadá aj na podvodníkov, ktorí jednoducho poistku úmyselne neplatia.

Prechodné obdobie aj nový poplatok

Čo sa teda bude diať, ak prejde návrh nového zákona v parlamente? "Občania budú mať šesť mesiacov na to, aby sa rozhodli a vyrovnali svoje záväzky týkajúce sa ich nepoisteného vozidla," popisuje poslanec Kremský. Každý motorista bude môcť auto bez poplatkov odhlásiť, alebo zaň samozrejme zaplatiť PZP.

Politici OĽANO navrhujú následne zaviesť povinný príspevok pre ľudí, ktorí si poistku neuzavrú a k tomu aj výmaz z evidencie vozidiel. Dôležité je, že takýto poplatok či príspevok nebude stáť menej ako povinné zmluvné poistenie. Má ísť o poistku proti špekulantom.

Kedy má začať novinka platiť? Prechodné polročné obdobie by plynulo od 1. januára do 30. júna 2024. V tomto čase by mohli občania vyradiť autá z evidencie bez platenia 500-eurového poplatku, ktorý môže dnes odrádzať najmä ľudí s nízkymi príjmami.

V júli 2024 by prišli na rad ďalšie kroky - policajtom by bol doručený zoznam áut bez poistky na vyradenie a namiesto chýbajúceho by motoristi platili spomínaný špeciálny príspevok.

Zdroj: Topky / TASR