Internetom práve letia prvé obrázky šibalsky maskovanej testovacej verzie z Álp, kde Škoda svoje nové typy bežne testuje. Ako je z výstražných nálepiek na aute zrejmé, divný jazdný štýl vodiča má na svedomí test bŕzd, aj keď ten nepochybne nie je jediný, ktorý nová Octavia v horách práve podstupuje. Na rozdiel od mnohých iných maskovaní je táto kamufláž iná, pretože je celá biela a na letmý pohľad vytvára dojem, že je to finálna podoba.

Dokonca aj predné svetlá sú doplnené falošnými samolepkami, no podľa neprerušeného pásika denného svietenia LED je zrejmé, že nová Škoda Octavia už nebude mať kontroverzné delenie svetiel vpredu. Aj keď delenie bolo len opticky riešené medzikusom spredu, svetlomet ako taký je stále jeden dielec.

Naopak, veľkou dizajnérskou zmenou bude zadná časť. Minimálne vo verzii Combi, ktorá podľa všetkého prvýkrát prinesie delené skupinové svetlá aj do veka kufra. Dá sa to odhadovať podľa drobných otvorov vedľa EČV, ktoré sú zachované pre funkčnosť cúvacích svetiel a možno hmloviek. Z obrázkov z brzdenia sa dá čiastočne čítať aj nová grafika svetiel, iný väčší strešný spojler a celkom skryté koncovky výfukov za nárazníkom. Na prototype chýbajú strešné lyžiny, no sériový model ich nepochybne dostane. Pri tomto type auta využívanom kapacitne často na limit je to doslova povinnosť, napriek tomu, že objem kufra súčasnej generácie je na kategóriu až bláznivých 610 litrov v základnom stave. Tu už k zásadnému zväčšeniu asi ani nemá ako dôjsť, ak nový typ zasadne nenarastie. Čo by bolo tiež veľmi prekvapivé, ak vôbec možné, keďže už teraz je Octavia III na hornej hranici nedefinovaných rozmerov áut nižšej strednej triedy.
 

Kedy bude premiéra?

Ako je pre Škodu a jej silný marketing ostatnú dobu veľmi príznačné, prvé úniky prídu už v septembri, no je takmer isté, že svetová premiér prebehne na autosalóne IAA vo Frankfurte. Ovplyvniť to však ešte môže rozhodnutie VW AG ukázať nový Golf 8 skôr, ktorý má ísť do sveta v rovnakom čase, alebo v októbri 2019. Súčasná Škoda Octavia III bola totiž posledným typom predstaveným na platforme MQB v poradí VW Golf, Audi A3, SEAT Leon, všetky v roku 2012.)
 

zdroj: motor1 foto: CarPix

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov