Nové Volvo XC90 príde aj ako 400 koňový hybrid s benzínovým motorom na pohon prednej nápravy a elektromotorom na pohon zadnej.

Dizajnovo nová XC90 vychádza zo štúdií Volvo Concept Coupe, Volvo XC CoupeVolvo Concept Estate, ktoré automobilka predstavila na posledných troch významných autosalónoch. Rovnako to bude prvý typ švédskej automobilky postavený na novej platforme. Vo Volve ju nazvali Scalable Platform Architecture (SPA) a v budúcnosti na nej postavia všetky veľké typy počnúc S60-kou.

Na pohon budú v prípade XC90 slúžiť benzínové a dízlové dvojlitrové 4-valce. Podľa informácií z automobilky sa však dočkáme aj hybridnej verzie, ktorej prednú nápravu bude poháňať benzínový motor prepĺňaný turbom aj kompresorom, zatiaľ čo o pohon zadnej nápravy sa postará elektromotor. Kombinovaný výkon tejto sústavy sa vyšplhá k hranici 400 koní. Krútiaci moment bude vrcholiť hodnotou 600 Nm. Všetky XC90-ky budú vybavené 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Novinkou bude aj veľký dotykový displej na stredovej konzole, ktorý nahradí armádu tlačidiel používaných v súčasných typoch. Volvo si chce samozrejme zachovať svoj punc bezpečnosti a tak by sa mala XC90-ka, z tohto hľadiska, ocitnúť na vrchole vo svojej kategórii. Automobilka chce totiž do roku 2020 zabrániť všetkým úmrtiam a vážnym zraneniam v ich autách. Volvo to chce dosiahnuť najmä použitím systémov, ktoré pomocou radarov, senzorov a kamier rozoznávajú hroziace nebezpečenstvo. Jedná sa napríklad o núdzové brzdenie pri hroziacej zrážke so zvieraťom či chodcom, alebo aj adaptívny tempomat. Ten síce nie je žiadnou novinkou, no môže výrazne zvýšiť bezpečnosť v diaľničnej premávke.  

Zdroj: autoexpress