Veľmi zjednodušene sa dá tento systém ukázať aj takto ako v druhom videu. Samozrejme, zatiaľ sa jedná o plne funkčný prototyp, nainštalovaný do aktuálneho V60. Najbližšie je tomuto systému ten od Audi, ktorý predstavili už začiatkom roka. Avšak je tu podstatný rozdiel! Kým v Audi chcú uviesť túto technológiu až pár rokov, presnejšie najskôr koncom dekády, Volvo si na to trúfa už koncom budúceho roka, teda 2014! Nebude sa síce jednať o úplne 100% verziu ako ju vidíme tu a teraz, avšak len o niektoré podstatné časti systému. Inak tento dátum nie je náhodný - predstavia totiž novú generáciu Volvo XC90.

 

Celý tento systém "Autonomous Parking" je súčasťou širšieho konceptu SARTRE, ktorý sme vám už svojho času predstavili. Volvo plánuje jeho nasadenie do každého jedného modelu svojho portfólia, avšak ako bolo spomenuté, svoju premiéru si základné časti SARTRE obijú práve v novej XC90ke budúci rok.

Ďalším problémom však môže byť legislatíva, nakoľko sa otvára veľmi veľa otázok, spojených s autami, ktoré neriadi človek ale počítač. Jednak to neumožnujú zákony vo väčšine krajín (najmä u tých, ktoré podpísali Viedenský dohovor o cestnej premávke z roku 1968) a jednak sa určite proti tomu postavia poisťovne. Kto a za akých podmienok bude znášať riziko spojené s takýmto úkonom, nie je vôbec jasné...

 

Tak či onak, ja osobne mám radosť z takejto technológie. Samozrejme, nemožno čakať jej skoré masové rozšírenie, ale fandím Volvu za priekopnícke snahy!