Vcelku originálne je už i meno chystaného nového modelu. V rodnom liste má zapísané #1 alebo „hashtag jedna“ a evidentne ide o optimalizáciu pre sociálne siete, otázkou však samozrejme je, ako ho prijmú zákazníci, respektíve či si vôbec zvyknú a ako ho budú vyslovovať.

Ak nás sledujete pravidelne a pozorne, určite vám neušlo, že „znovuzrodený“ Smart je spoločným podnikom koncernu Mercedes-Benz AG (pozor, už to nie je Daimler) a čínskeho konglomerátu Zhejiang Geely Holding Group, ktorý pravdepodobne poznáte pod kratším označením Geely. Podnik majú rozdelený fifty-fifty.

Automobil na úvodnej fotografii vychádza z vlaňajšej štúdie Concept #1, je veľký približne ako Mini Countryman a firma ho prezentuje ako crossover napriek tomu, že vyzerá skôr ako klasický hatchback. Mimochodom, nepripomína vám trochu z profilu Suzuki Swift so strechou Opelu Adam?

Technické detaily si Smart šetrí na oficiálnu svetovú premiéru, ktorá by mala prebehnúť ešte v tomto roku, vieme ale, že #1 bude mať výlučne elektrický pohon. Aby mala svoje tantiémy i čínska strana, automobilka v oficiálnej tlačovej správe zdôraznila, že zimné testy batérií i techniky prebiehali v štyridsiatkach pod nulou, konkrétne „na ďalekom severe Číny“. Táto informácia má však svoje opodstatnenie.

Nemecký je podľa všetkého len dizajn

Zatiaľ čo vývoj dizajnu prebiehal v Mercedese, o techniku sa postaralo Geely, ktoré (len aby sa nezabudlo), vlastní švédsku značku Volvo, jej elektrickú dcéru Polestar, ale tiež britský Lotus. Čínska strana vyvinula platformu, akumulátorovú časť i software, ktorý umožní aktualizácie na diaľku alebo predhrievanie batérií pri nízkych teplotách, ak vodič svojmu autu prostredníctvom mobilnej aplikácie v predstihu prezradí naplánovanú cestu.

Ceny a presný termín uvedenia 4,3-metrového crossoveru na trh nepoznáme, ako však už zaznelo, potenciálni zákazníci by dlho čakať nemali. Smart #1 dorazí ešte v tomto roku.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 11 obrázkov

zdroj: Smart