„Máj patrí tradične medzi najsilnejšie mesiace, čo sa týka predaja áut. Tento rok sme v porovnaní s vlaňajškom zaregistrovali takmer o 50 % vyšší záujem o väčšie rodinné autá. Tohtoročné prázdniny budú ešte stále ovplyvnené existujúcou pandemickou situáciou, preto mnohí Slováci preferujú cestu na dovolenku vlastným autom, kde im nehrozí vírusové ochorenie ako v prípade ciest vlakom, autobusom či lietadlom," uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA Auto. Nárast dopytu o 46 % ovplyvňuje aj priemernú cenu. "V máji sa priemerná cena predaného ojazdeného auta vyšplhala na 10 170 eur, čo je o 1 200 eur viac ako vlani. Zákazníci sa viac pozerajú po komfortných prvkoch výbavy, chcú mladšie a menej jazdené autá a vysnívaný automobil častejšie aj financujú na splátky,".

Servis auta pred letnou sezónou je veľmi dôležitý

Či už si zaobstaráte novšie vozidlo alebo zostanete verní súčasnému, nemali by ste podceňovať starostlivosť oň. Zatiaľ, čo dopyt po rodinných autách rastie, starostlivosť o automobily ľudia často podceňujú, a to ešte viac ako v predošlých rokoch. "Servis vozidla po zimnej sezóne je jednou z najviac podceňovaných aktivít. Väčšina z nás sa domnieva, že stačí auto umyť od soli, vymeniť zimné pneumatiky za letné a doplniť tekutinu do ostrekovačov. Prekvapiť môže napríklad nefunkčná klimatizácia. To v horúčavách iste nepoteší.

Na čo sa zamerať?

V odbornom servise si v dostatočnej dobe pred odchodom na dovolenku, a to aj v prípade zánovného vozidla, nechajte skontrolovať tlmiče, zbiehavosť kolies, stav batérie a jej správneho dobíjania, stav a kvalitu motorového oleja a nechajte si taktiež ošetriť klimatizáciu a brzdy. Pri ceste na letnú dovolenku sa vám táto starostlivosť mnohonásobne vráti. Čo môže byť horšie, ako keď vám počas dlhej jazdy v horúci deň nefunguje klimatizácia? "Nechajte si radšej klimatizáciu vyčistiť a doplniť chladivo v klimatizačnom okruhu. Vhodné je tiež vymeniť interiérový filter a dezinfikovať prieduchy sústavu,"  hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA auto.

Zdroj: AAA Auto