20 mladých vodičov vďaka OMV zistilo v profesionálnych bezpečných podmienkach ako zvládať krízové situácie a najmä, že preceňovať svoje schopnosti za volantom sa nevyplatí.
OMV Skola smyku

Teória je pekná vec, no praktická skúsenosť je na nezaplatenie

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Táto výhra je o to hodnotnejšia, že pomôže účastníkom lepšie a kritickejšie odhadnúť svoje schopnosti. V konečnom dôsledku teda môže zachrániť životy, a to je najdôležitejšie. Keďže TopSpeed.sk a OMV dlhodobo spolupracujú, mali sme ako jediná redakcia na Slovensku možnosť absolvovať kurz spolu s 20 šťastnými výhercami.

Súťaž prebiehala na Facebooku a na to, aby sa človek zapojil, stačilo iba zodpovedať niekoľko tematických otázok. Záujem bol ozaj veľký, najmä medzi mladými. Výhercovia boli z rôznych kútov Slovenska a prišli na rozmanitých autách. Už na teoretickej časti bolo vidieť, že niektoré informácie, ktoré dostali, ich riadne prekvapili. Mnohí si tak vďaka emotívnemu, jednoduchému a jasnému výkladu uvedomili svoje chyby, ešte pred praktickou časťou. Prvá chyba bola často v nesprávnom sedení a držaní volantu. Ale som si istý, že viacerí si vďaka reálnym príkladom uvedomili, že agresívnou rýchlou jazdou v bežnej premávke nezískajú vôbec nič. Práve naopak, môžu veľmi rýchlo stratiť.

OMV Skola smyku

Odtrhová plošina rozhádzala aj vodičov veľmi stabilných áut. Fyzika nakoniec platí pre každého.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Teória je jedna vec, prax druhá. A práve preto sa väčšina účastníkov tešila najmä na poobednú praktickú časť. Je to pochopiteľné. Každý z nich totiž rád sedí za volantom, a tak bola veľmi lákavá možnosť zistiť svoje limity a vyskúšať si ako zvládať krízové situácie. A tak po napravení zlých návykov ohľadom sedenia nasledoval tréning krízového brzdenia, vyhýbania sa prekážke a, samozrejme, zvládania nedotáčavého šmyku a pretáčavého šmyku na odtrhovej plošine. Všetko prebiehalo v bezpečných priestoroch areálu školy šmyku na Slovakiaringu.

Viacerí vodiči behom trojhodinovej praktickej časti zistili, že nie sú až takí rýchli, ako si mysleli a verím, že všetci išli domov trochu pomalšie, ako keď ráno prichádzali na kurz. Každopádne, po absolvovaní kurzu sa drvivá väčšina účastníkov zhodla, že podobné vyučovanie a najmä fakty z teoretickej časti by mali byť súčasťou základného vodičského kurzu. Vďaka OMV teda 20 mladých ľudí zistilo, že aj o 10 km/h menej môže zachrániť život a že je lepšie sa do krízovej situácie vďaka rozumnej a predvídavej jazde vôbec nedostať.