Nedávna výstava IAA 2021 v Mníchove dávala mnohým nádej, že sa situácia okolo koronavírusu trochu stabilizovala a že sa v kalendári opäť objavia známe akcie, deje sa ale pravý opak. Usporiadatelia už oznámili, že sa tradičný medzinárodný ženevský autosalón neuskutoční ani v roku 2022.

Tým hlavným dôvodom sú opäť opatrenia, respektíve reštrikcie spojené s covidom-19, tentoraz sú tu však i ďalšie dve príčiny. Organizátori sa okrem iného odvolávajú aj na čipovú krízu, ktorá spôsobuje značné problémy celému automobilovému priemyslu a na malý záujem vystavovateľov.

V druhej polovici februára sa na výstavisku mali objaviť expozície koncernu Volkswagen, a to vrátane značiek Audi, Seat či Škoda. Svoju účasť potvrdil tiež Renault. Chýba BMW, Ford či kompletne celý Stellantis, pod ktorý patria Fiat, Jeep, Lancia, Alfa Romeo, Peugeot, DS, Citroën, Opel a ďalší.

Nádejou má byť rok 2023

Urobili sme maximum, aby sme ženevský autosalón v roku 2022 opäť oživili,“ oznámil Maurice Turrettini, prezident stáleho výboru tejto akcie. „Navzdory tomuto úsiliu však musíme čeliť realite a faktom. Pandémia nie je pod kontrolou a predstavuje značnú hrozbu pre akcie v uzatvorených priestoroch. Svoje rozhodnutie však vnímame skôr ako odklad než zrušenie. Veríme, že v roku 2023 sa ženevský autosalón vráti silnejší než kedykoľvek predtým,“ dodal v závere oficiálneho prehlásenia Turrettini.

foto: Shutterstock