Systém DADSS je revolučný tým, že vodič nemusí fúkať do žiadneho prístroja. Senzor na volante dokáže zmerať alkohol aj pri bežnom výdychu.

Systém na detekciu alkoholu využíva dva senzory. Prvý je umiestnený na tlačidle, s ktorým štartujete auto. Druhý senzor je nad prístrojovou doskou pri volante. Oba senzory dokážu rozoznať podľa svetelného spektra alkohol v krvi alebo dychu vodiča.

Systém DADSS je revolučný tým, že vodič nemusí fúkať do žiadneho prístroja. Senzor na volante dokáže zmerať alkohol aj pri bežnom výdychu. Ak je výsledok skúšky pozitívny, systém auto zablokuje. Oba spôsoby merania sú dostatočne presné a dokážu odhaliť aj veľmi malú koncentráciu alkoholu.

Vývoj systému ešte zďaleka nie je na konci. "Stále máme na čom pracovať, ale podpora vlády a priemyselných firiem nám pomohla ku kľúčovému výskumu a dosiahnutiu úspechov v celom projekte," vyhlásil Rosekind. Rosekind pripravuje dôkladné testovanie systému, ktoré zaberie roky.


Systém má do uvedenia roky a aj napriek tomu sa ozývajú prví kritici. Systém kritizuje napríklad Americká asociácia reštaurácii, kvôli nemožnosti rozlíšiť, či sa vodič napil práve teraz a hladina alkoholu v krvi je nízka (a bude stúpať) alebo, či pil vodič pred hodinami a jeho hladina alkoholu v krvi klesá. Argument to je celkom nezmyselný, opitý vodič za volant nepatrí.

Zdroj: hnonline