Podľa výskumu univerzity v Georgii by skleníkový efekt vozidla, ktorý je výsledkom slnečného žiarenia prenikajúceho cez sklo auta, mohol zabiť koronavírus spôsobujúci ochorenie Covid-19. V aute je tak mnohonásobne vyššia teplota ako vonku. Pri vonkajšej teplote zhruba 20 °C môže byť do hodiny v aute takmer 45 °C. Pri 26 °C sa teplota v aute pokojne vyšplhá aj cez 50 °C. Tento účinok môže zabiť mnohobunkové organizmy a vraj má do veľkej miery rovnaký účinok aj na koronavírus SARS-CoV-2.

Pri 55 °C vírus zahynie do 20min

Vo výskume sa ďalej uvádza, že teplo dramaticky skracuje čas potrebný na zničenie koronavírusu. Zatiaľ čo na papieri môže vírus žiť zhruba deň, na plastových a oceľových povrchoch môže prežiť až 3 dni pri teplote do 22 °C. Ak tá stúpne na 55 °C, 99,9 % vírusov zahynie už do 20 minút. Pri 65 °C je potrebných na zničenie vírusu dokonca len 5 minút. Jedna vec je však nechať auto na silnom slnku kvôli zabitiu koronavírusu a druhá je negatívny účinok napríklad na plasty v interiéri auta. 

„Je potrebných viac testov, no už teraz vieme, že čím vyššie teplo vytvoríte, tým rýchlejšie zabijete vírus.“ Travis Glenn, profesor environmentálnej vedy na univerzite v Georgii

Ak ale nemáte možnosť parkovať v tieni, aby ste ochránili svoje auto pred slnkom, môžete to využiť napríklad na dezinfekciu rúšok. Tie nemusíte zakaždým prať, ale stačí ich nechať napríklad na palubovke auta a teplo by malo vírus zabiť. 

Zdroj: motor1.com