Na trh prichádza stále viac áut nielen s elektrickým pohonom, ale aj takých, ktoré pracujú s pokročilými technológiami napojenými na internet či autonómnymi systémami.

Vo svetle toho náklady na kúpu a opravy automobilovbudú ďalej stúpať, čo sa odrazí aj v cenách poistiek. Očakáva sa, že do roku 2030 budete platiť za poistenie elektromobilu dvojnásobok toho čo dnes.

Hoci sa zvýši aj poistné za vozidlá so spaľovacím motorom – o zhruba 40 % do roku 2030 – budú to práve nastupujúce nové druhy vozidiel, ktoré potiahnu ceny smerom nahor najviac.

"Sú dva dôvody pre zvýšenie poistného," uvádza Jan Verlinden, poistný špecialista z analytickej spoločnosti Capgemini s tým, že ide o "infláciu cenníkovej ceny elektromobilov a zvýšenie nákladov na opravy."

Opravy drahšie o 53%!

Elektromobily sa môžu zdať spoľahlivejšie ako vozidlá so spaľovacím motorom, no pokiaľ ide práve o menej časté poruchy, na scénu prichádza úplne iný druh problémov. Nuž a tie zvyknú byť poriadne drahé.

Akonáhle je poruchou ovplyvnená batéria vozidla, ceny za opravu explodujú do výšin. Náklady na opravy elektromobilov sú podľa odborníkov o 53 % vyššie ako pri spaľovákoch, čo začínajú čoraz viac zohľadňovať aj poisťovne v cenách poistiek - v opačnom prípade sa pre nich poisťovanie elektroáut stane nerentabilným biznisom.

Navyše, mnohí vodiči elektromobilov ešte nemajú úplne osvojené správne vodičské návyky. Sami sa tak môžu na problémoch svojho vozidla pričiniť jeho nesprávnym používaním.

Poisťovne čakajú veľké výzvy

Nástup elektrických áut spôsobuje rozruch u tradičných poistovní. Čoraz viac automobiliek totiž začína motoristom sprostredkúvať priamo aj poistky - až tri štvrtiny výrobcov vozidiel na európskom kontinente majú v ponuke takéto integrované poistenie.

Do budúcna to bude mať pre výrobcov strategický význam. "Všetky služby súvisiace s autom ponúkajú pod vlastnou značkou a podľa jazdných údajov vozidla môžu ponúkať poistky na základe správania vodiča," komentuje Verlinden z Capgemini.

Poistku tak budete môcť mať za vyššiu alebo aj nižšiu sumu – podľa toho, ako s autom zrýchľujete, akú má spotrebu alebo napríklad ako jazdíte s vozidlom v zákrutách.

Poisťovne to samozrejme považujú za novú formu konkurencie a obávajú sa strát trhových podielov. Tradičné poisťovacie domy budú podľa Verlendina nútené prispôsobiť sa a uzavrieť s automobilkami partnerstvá, ktoré budú výhodné pre obe strany – výrobcu aj poisťovňu. Tak či onak, motoristi sa budú musieť s dnešnými cenami poistiek rozlúčiť.

Zdroj: Brussels Times