V minulom roku to bola jedna z najtragickejších dopravných nehôd. V októbrový večer pri nej predčasne a úplne zbytočne vyhaslo päť mladých ľudských životov a úradoval pri nej alkohol za volantom. Hneď na to sa spustila celoštátna diskusia na túto tému, reagovali politici i polícia, ktorá spustila sériu preventívnych akcií. Čo sa týka politickej dohry, žiadnej úpravy pravidiel sme sa nedočkali a ako ukazujú aj nedávne prípady, alkohol za volantom je u nás vážny problém.

Vodič, ktorý nehodu v Bratislave spôsobil, skončil napokon vo väzbe, keď pôvodný prepúšťací rozsudok zvrátil krajský súd. Dušan Dedeček, ktorému hrozí až doživotie, mal teraz možnosť požiadať opäť o prepustenie z väzby. Svoje právo aj využil a prokurátor žiadosť rovno zmietol zo stola. Rozhodne tak súd. Právnici, ktorých oslovil portál Čas.sk, hovoria, že jeho šance na prepustenie sú otvorené. Senát sa totiž automaticky nebude riadiť minulým rozhodnutím súdu.

Aj v októbri pritom krajský súd nerozhodol o väzbe pre Dedečke jednomyseľne, ale verdikt o väzbe padol v pomere 2:1 v neprospech obvineného vodiča. "V jeho prospech by mohlo zavážiť jedine to, ak by súd rozhodujúci o prepustení z väzby zhodnotil aktuálny stav tak, že viac u obvineného nepretrvávajú dôvody väzby," myslí si advokát Róbert Bános.

Aké sú riziká?

"Podľa môjho názoru, vzhľadom na záväzné dôvody väzby určené krajským súdom a neuveriteľne obrovské následky trestného činu, jeho riziko pobytu na slobode zostáva rovnaké. Poučiť sa môže páchateľ až samotným výkonom trestu, ktorý má prevažne výchovný charakter," vysvetlil právnik Juraj Bizoň.

O Dedečkovej žiadosti súd rozhodne na budúci týždeň. Pôjde opäť o okresný súd. Ak dôjde následne k odvolaniu, rozhodovať bude znovu krajský súd, dopĺňajú advokáti. Podľa Bánosa sa súd bude pozerať na viacero faktorov, pričom "prihliada na samotný charakter a povahu trestnej činnosti, ako aj na osobu obvineného a jeho postoj k páchanej trestnej činnosti, rovnako tak aj na štádium vyšetrovania".

Zdroj: cas.sk