Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Porsche 911?

Základný koncept vznikol v roku 1963, to je pamätný rok, aj keď v predaji sa Porsche 911 objavilo nasledujúci rok. Je nástupcom oveľa jednoduchšieho športového typu 356. Desaťročia a generácie išlo o vzduchom chladený motor, boxer 6-valec. Až koncom 90. rokov minulého storočia prišiel čas na prechod k "vodou" chladeným motorom. Stalo sa tak s príchodom generácie 996. V roku 2015 došlo k ďalšej veľkej, no nevyhnutnej zmene. Známy a tradičný výrobca výkonných a ostrých atmosférických motorov prešiel na turbom prepĺňané motory aj do základných verzií Carrera a Carrera S. Jediná dnes ponúkaná atmosférická verzia z celej plejády takmer troch desiatok modelov je Porsche 911 GT3 a GT3 RS.  


Bude to stále pravá 911?

Prototypy paparacovia cvakajú v rôznych štádiách vývoja už od roku 2015. No až tieto nedávno urobené obrázky dávajú verejnosti lepší obraz o tom, ako bude nová 911 vyzerať. V porovnaní s aktuálnou generáciou 991.2 má novinka ešte viac sklopené predné svetlá a kapota má veľký prelis, ktorý vytvára dve rozširujúce línie od predku kapoty k čelnému oknu. Pohľad z profilu prezradí, že kupé má ešte viac natiahnuté bočné okná a inak tvarovanú strechu, čo vytvára dojem ešte nižšieho a štíhlejšieho auta. Zadok má, ako dnes už každé nové Porsche, spojené skupinové svetlá červeným pásom - moderný jedinečný podpis kedysi venovaný len ostrejším verziám s pohonom oboch náprav. A tiež je zrejmý automatický zadný spojler, ktorý sa skladá do veka motora.

Nové Porsche 911 turbo

Samozrejme, táto legenda v ponuke novej generácie nesmie chýbať. Aj keď dnes je už každá 911 turbo, je veľký rozdiel, či ide o bežnú verziu, alebo jeden z vrcholov ponuky tohto typu. 911 turbo bude mať ešte agresívnejší vzhľad a ešte väčší výkon. Samozrejme, už tradične tento model ponúkne stály pohon 4x4 a adekvátne výkonu a rozmerom brźd a kolies aj oveľa širšie blatníky. Rovnako ako doposiaľ, nová 911 príde nielen vo verziách coupé, ale aj ako cabrio a veľmi pravdepodobne aj targa. 


Vnútro nového Porsche 911 bude iné

Iste, základné prvky ako štartovanie vľavo od volantu, veľký centrálny otáčkomer s rýchlomerom a po stranách konfigurovateľné LCD displeje ostanú. Uprostred strednej konzoly sa objaví ďalší LCD, pribudnú ďalšie prepínače a volič automatu zásadne zmení svoj vzhľad. Aspoň taký je predbežný návrh.

Motory pre nové Porsche 911

Modely Carrera, Carrera S a 911 GTS si zachovajú prakticky rovnaké motory ako má súčasná generácia, no s navýšeným výkonom. Objem 3,0 litra s dvoma turbami pre plochý 6-valec s množstvom technológií ako variabilné časovanie a zdvih ventilov, priame vstrekovanie paliva, variabilná geometria lopatiek turbíny... No Porsche má jednoznačne v pláne 911ku postupne elektrifikovať. Nie však hneď, na to je tu projekt Porsche Taycan. S legendou treba narábať mimoriadne opatrne, každý chybný krok môže byť pre ikonu osudný. Plug-in hybrid má prísť do ponuky až v roku 2023, alebo 2024. Dokonca sa hovorí o dvoch hybridných verziách, ten druhý má byť supervýkonný variant Porsche 911 turbo, niečo na spôsob Panamera Turbo S E-hybrid, čo je dnes najvýkonnejší model luxusného auta v ponuke.

A čo s modelom 911 GT3?

Dr. Frank-Steffen Walliser, viceprezident Porsche pre Motorsport a GT Cars, potvrdil, že aj ďalšia generácia ostrého modelu GT3 bude mať atmosférický B6 motor, ktorý má vraj točiť až 9500 otáčok.


Bude mať nové Porsche 911 motor uprostred?

Aktuálny pretekársky model 911 RSR urobil kultúrny šok. V Porsche GT oddelení mu namontovali motor pred zadnú nápravu. Viacero klientov požiadalo Porsche o cestnú verziu tohto auta. A tu vznikli pred dvoma rokmi špekulácie o tom, že ak chce Porsche znova zásadne ďalej posunúť jazdné limity novej generácie, celý typový rad 911 bude musieť mať motor uprostred. Nestane sa tak, no záujemcovia o 911 RSR pre cesty vraj svoje vysnené auto čoskoro dostanú v limitovanej produkcii.


Kedy teda príde nové Porsche 911?

Aj keď to znie trochu bláznivo, hovorí sa, že základné verzie modelov Carrera budú mať premiéru už na októbrovom autosalóne Paríž 2018. Začiatkom nového roka by už  mohli byť v predaji. Zatiaľ len verzie coupé. Cabrio a 911 turbo tu vraj môžu byť už v prvom polroku 2019.