Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Cena a výbava

Základný model vo výbave Škoda Kodiaq Active začína s atraktívnou cenou 21 690 € s motorom 1,4 TSI 92 kW (125 k) a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Od tohto stupňa je možné mať aj pohon 4x4. Základný dízel 2,0 TDI 110 kW (150 k) a 7-stupňový automat DSG začína na cene 27 290 €. Komfortná výbava zahŕňa klimatizáciu s peľovým filtrom, rádio so 6,5-palcovým dotykovým displejom, 8 reproduktormi, slotom na SD kartu a USB. Nechýba informačný displej Maxi DOT alebo signalizácia vzdialenosti pri parkovaní vzadu. Výbavu Active si môžu zákazníci za zvýhodnenú cenu 599 € rozšíriť o atraktívny paket Active Plus v hodnote 951 €, ktorý obsahuje 17-palcové disky Mitykas z ľahkej zliatiny, tempomat a lakťovú opierku vpredu. Fanúšikovia Škody, pokojne sa na nás hnevajte, ale žiadať v roku 2016 v top modeli, aj keď v základnej výbave, extra peniaze za také samozrejmosti ako lakťová opierka vpredu, odkladacia schránka pred radiacou pákou alebo osvetlenie pre nohy je celkom odvážne, až drzé.

Škoda Kodiaq Ambition začína na sume 27 290 € s benzínovým motorom 1,4 TSI 110 kW (150 k) a 6-stupňovým automatom DSG. S 2,0 TDI 110 kW (150 k) a 7-stupňovým automatom DSG je v strednej výbave k dispozícii od 29 290 €. Ambition navyšuje Active okrem iného 17-palcové disky Ratikon z ľahkej zliatiny, dvojzónovú automatickú klimatizáciu Climatronic, svetelný a dažďový senzor, rádio Bolero, rozhranie SmartLink+, hlasové ovládanie a ICC (In-Car-Communication), tempomat, bezkľúčové štartovanie, elektricky sklopné vonkajšie spätné zrkadlá s osvetlením nástupného priestoru, vyhrievanie predných sedadiel, alebo ostrekovače svetlometov. K výbave Ambition je za akciových 599 € balík Ambition Plus v hodnote 1 133 €. Má 18" disky Elbrus z ľahkej zliatiny, bezkľúčové odomykanie a štartovanie, alarm a predné parkovacie senzory.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Škoda Kodiaq Style štartuje na 29 390 € s motorom 1,4 TSI 110 kW (150 k) a 6-stupňovým automatom DSG. Zá slabší diesel 2,0 TDI so 7-stupňovým automatom DSG zaplatíte od 31 390 €. Navyše ponúkne 18" disky Everest, full LED svetlomety s funkciou AFS, LED hmlové svetlomety s corner funkciou, elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťou, navigačný systém Amundsen s mapami Európy, rozhranie SmartLink+, hlasové ovládanie, podporu WLAN + ICC, top verziu LED zadných svetlometov, bezkľúčové odomykanie, zamykanie a štartovanie Kessy, alarm, parkovacie senzory vpredu, vonkajšie spätné zrkadlá s pamäťou a automatickým stmievaním, strešný nosič v striebornej farbe alebo farebný displej Maxi DOT. Pre výbavu Style sú určené tri atraktívne balíky. Style Plus za 699 € obsahuje výbavu za 1 567 €, a to ambientné osvetlenie interiéru, interiérový dekor Zebra Flow Black Emboss, adaptívny tempomat do 160 km/h, vyhrievaný volant, zadnú parkovaciu kameru a virtuálny pedál pre elektrické otváranie a zatváranie piatych dverí. Balík Style Safety ponúka asistenčné systémy, ako systém udržiavania v pruhu, stráženie mŕtveho uhla, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel, adaptívny podvozok a voľbu jazdného profilu 4x4 s Off-road funkciou, vrátane personalizácie (3x kľúč). To všetko v celkovej hodnote 2 231 € za zvýhodnenú cenu 1 399 €. Balík Style Comfort obsahuje za cenu 1 289 € navyše výbavu za 2 051 € vrátane poťahu sedadiel Alcantara/koža/umelá koža, trojzónovej automatickej klimatizácie Climatronic a elektricky nastaviteľného sedadla spolujazdca.

Exteriér a Interiér

ŠKODA Kodiaq sa hodí na prácu, pre rodinu aj voľný čas. Zákazník si môže vybrať zo 14 farebných odtieňov. ŠKODA KodiaQ ukazuje interiér a kufor, pričom ponúka nadpriemerne veľký priestor pre cestujúcich. Pre predné sedadlá je k dispozícii celý rad komfortných prvkov. Môžu byť vyhrievané, s ventiláciou alebo elektricky nastaviteľné s pamäťou. Zadné sedadlá sú štandardne posuvné v pozdĺžnom smere o 18 cm s individuálne nastaviteľným sklonom opierky. Na želanie sú k dispozícii ďalšie dve sedadlá v treťom rade. Alternatívou ku látkovým poťahom je kombinácia látka-koža, koža alebo Alcantara. Dekoračné lišty sú v piatich prevedeniach. Ambientné osvetlenie s desiatimi farebnými odtieňmi vytvára v interiéri za tmy jedinečnú atmosféru. Súčasťou výbavy sú na želanie elektricky ovládané piate dvere. Dajú sa otvárať a zatvárať pohybom nohy pod zadným nárazníkom, alebo tlačidlom z miesta vodiča. Kodiaq môže v konfigurácii TDI / DSG / 4x4 ťahať príves do hmotnosti až 2,5 t. Pre tento účel je možné objednať elektricky sklopné ťažné zariadenie. Veľmi zaujímavý údaj pre majiteľov prepravníkov.

Motor, pohon a prevodovka

Paletu motorov tvorí päť verzií, ktoré sme predstavili v článku Škoda ukázala SUV Kodiaq, poznáme aj objem kufra. Osobne by som sa vyhol najslabšiemu benzínovému motoru 1,4 TSI s 92 kW. Na toto auto bude prosto slabý. V Čechách napríklad k dispozícii nie je. U nás kvôli nižšej registračnej dani áno. Dve verzie motora 1,4 TSI sú v ponuke so systémom ACT (Active Cylinder Technology), ktorý odpojí pri nízkom zaťažení a otáčkach druhý a tretí valec. U vrcholného 2,0 TSI zaistí efektivitu vylepšený režim spaľovania. Najväčší úspech zožne motor 2,0 TDI s menším výkonom. 110 kW bude mnoho ľudí voliť ako rozumný kompromis.
 

V závislosti od motora môže mať 6-stupňový manuál, alebo prevodovku DSG so 6 alebo 7 stupňami, ktorá tu má premiéru. Je konštruovaná pre silné motory s krútiacim momentom do 600 Nm. Je v ponuke pre najsilnejšie TSI a TDI.

Srdcom pohonu 4x4 je elektronicky riadená lamelová spojka Haldex 5. Systém je výkonný a rýchly. Jeho riadiaca jednotka permanentne prepočítava ideálny hnací moment pre zadnú nápravu. Vďaka prediktívnemu konaniu je strata trakcie takmer vylúčená. Pri brzdení motorom alebo pri nízkom zaťažení je poháňaná iba predná náprava.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Podvozok a riadenie

Niektoré diely prednej nápravy McPherson sú z hliníka, zadná viacprvková náprava je z ocele. Posilňovač riadenia využíva elektromechanický pohon a spolupracuje s niektorými asistenčnými systémami. Veľké SUV je štandardne obuté na 17" kolesách. Variant Style má 18" disky. Program voliteľnej výbavy ponúka ešte leštené 19". Na želanie sú k dispozícii jazdné profily Driving Mode Select. Umožňuje zvoliť, či bude motor, prevodovka DSG, posilňovač riadenia, klimatizácia a ďalšie systémy pracovať v režime Normal, Eco, Sport alebo Individual. Verzie s pohonom 4x4 ponúkajú navyše aj režim Snow.
 

Ďalším prvkom voliteľnej výbavy je adaptívny podvozok DCC (Dynamic Chassis Control) spojený s voľbou jazdného profilu Driving Mode Select. Tu elektricky riadené ventily prispôsobujú prácu tlmičov konkrétnej situácii. V spojení s Driving Mode Select sa systém prispôsobí vodičovom štýlu jazdy a zaistí komfortnú či športovú jazdu na ceste. DCC umožňuje nastavenie režimov Comfort, Normal alebo Sport. Jednoduchým stlačením tlačidla sa vodič dostane do režimu off-road. Funkcie podvozkových systémov, riadiace jednotky motora a bŕzd prispôsobí nespevnenému povrchu. Ide pritom najmä o rozjazdy, udržiavanie trakcie a brzdenie.

Celkovo ponúka ŠKODA KodiaQ viac ako 30 Simply Clever detailov, z toho sedem je úplne nových.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Zdroj: Skoda-Auto