Pokiaľ plánujete nákup jazdeného vozidla, obetujte pár eur a zavolajte si odborníka. Zaiste odhalí zatopené vozidlo, ale aj iné nedostatky.

V roku 2014 sa podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu na Slovensko doviezlo viac ako 50 tisíc vozidiel a dopyt po autách z dovozu neustával ani v minulom roku. Väčšina importov pochádza práve z Nemecka a Francúzska, ktoré v minulých dňoch sužovali rekordné povodne. V moderných vozidlách plných elektronickej výbavy a rôznych bezpečnostných systémov je pochopiteľne zvýšená náchylnosť k poruchám, najmä po zaplavení veľkým množstvom vody a bahna. Takýto zásah do elektroniky môže mať za následok výpadok systému fungovania vozidla a ohroziť tak priamo aj život posádky. Tiež tu nastáva zvýšené riziko korózie jednotlivých dielov auta. Riziko dovozu zaplavených vozidiel zo zahraničia zasahuje trh s jazdenkami aj na Slovensku. Vytopené autá sa v krajine pôvodu predávajú veľmi lacno, pretože sú väčšinou absolútne znehodnotené. Špekulanti ich však môžu doviezť aj ku nám a po úpravách predávať ako bezchybné. Autobazáre tak zvyšujú bezpečnosť výkupu vozidiel a sprísňujú kontroly vykupovaných áut z dovozu.


Výdavky na opravu zatopeného auta môžu mnohokrát prevýšiť aj cenu samotného vozidla. "Po zatopení vozidla by mala byť vymenená kompletná elektroinštalácia, diely motorovej sústavy a často aj znehodnotené časti interiéru ako sú sedadlá, čo znamená náklady aj niekoľkých tisíc eur. Preto sú v mieste pôvodu zatopené autá prakticky nepredajné a smerujú na východné zahraničné trhy, napríklad aj na Slovensko, " uviedla Topolová a dodala „AAA AUTO samozrejme poskytuje doživotnú garanciu vrátenia peňazí, ak by sa zatopené vozidlo cez všetky opatrenia dostalo do predaja.“

Na dovezené autá treba dať pozor

Zo zahraničia dovezené autá vozia najmä individuálni dovozcovia. Zvýšená obozretnosť je preto na mieste. Najväčší predajca jazdených vozidiel na Slovensku, AAA AUTO už tiež eviduje pokusy o predaj áut po záplavách, ktoré sú evidentne poškodené vodou. „Starostlivo preverujeme, kde sa s vozidlom jazdilo. Oveľa detailnejšie kontrolujeme, či napríklad nie je bahno v rôznych ťažko prístupných miestach, napríklad pod čalúnením dverí. Často býva aj za tesnením okolo dverí alebo pod palubnou doskou. Veľa napovie tiež väčšia miera korózie pod kobercom v batožinovom priestore, alebo určitý špecifický zápach po povodni," opisuje znaky zaplaveného vozidla generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová. Práve nepríjemný zápach po povodní sa odstraňuje mimoriadne ťažko. Podvodníci sa ho snažia prekryť rôznymi inými vôňami. Preto ak v aute cítite výraznú arómu nie čo nemusí byť v poriadku.


Zákazníci by mali k nákupu jazdeného auta pristupovať so zvýšenou opatrnosťou. V kúpnej zmluve by rozhodne mali požadovať ustanovenie o tom, že auto nebolo zatopené, aby v rámci reklamácie mohli žiadať finančnú kompenzáciu. Vzhľadom na situáciu v Nemecku a Francúzsku sa dá očakávať, že sa na mnohých inzertných serveroch objaví väčšie množstvo áut práve z týchto krajín. Rovnako tak sa ale môžu objaviť autá pôvodom z Česka, kde došlo na niektorých miestach tiež k lokálnym záplavám, informujú odborníci.