Ľudia autám bez vodičov dôverujú. V prípade ak ide o ich deti, dôvera mierne klesá.

Prieskum sa uskutočnil vo vybraných krajinách po celom svete. Až 57% opýtaných nemá problém s jazdou autom, ktoré nepotrebuje vodiča a teda plne ho ovláda technika. Do extrému sa dostala Brazília, kde až 95% ľudí je za takéto využívanie áut. V Indii majú autonómne vozidlá podporu 86% obyvateľstva a v Číne 70%.

 

Na druhej strane rebríčka stojí paradoxne Japonsko. Za uváženie stojí porovnanie technickej vyspelosti Brazílie a Japonska. Z toho by sme mohli vyvodiť záver, že čím ľudia využívajú moderné technológie menej, tým viac sympatizujú s autonómnymi autami a naopak. Platí to aj v prípade európskych krajín. Vo Veľkej Británii a vo Francúzsku sa za využívanie takýchto áut vyslovilo 45% opýtaných.

 

Väčšina ľudí by prijala stav, že auto bude šoférovať na miesto nich. To znamená, že jedného dňa možno prídeme opäť do bodu, keď človek s vodičákom bude rovnako vzácny, ako v prvej polovici minulého storočia.

52% ľudí chce, aby ich auto vedelo monitorovať ceny paliva.

Ľudia by dokonca dovolili svojím deťom jazdu v týchto autách bez prítomnosti inej osoby. V tomto prípade je celosvetová dôvera k autonómnemu riadeniu až 46%. Monitoring vozidla v zmysle sledovania prevádzkových nákladov by zvládlo 74 % opýtaných pod podmienkou, že protihodnotou by boli nižšie ceny v servisoch alebo lacnejšie poistky. 52 % motoristov by chcelo, aby ich auto priamo upozorňovalo na najlacnejšie čerpacie stanice v okolí.

 

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Ako zásadne zmení Google premávku?

Niektorí rodičia nevidia v preprave svojich detí pomocou autonómnych áut žiaden problém.