Čína sa postarala o ďalšiu „senzáciu“. Z miestneho Ministerstva priemyslu údajne predčasne unikli prvé fotografie nového elektrického VW ID.6. Má ísť o sedemmiestny elektromobil využívajúci rovnakú techniku ako menšie modely ID.3 a ID.4 (samozrejme patrične modifikovanú na vyššie hmotnosti). Auto je vo finálnej podobe, pričom fotografie pochádzajú z jeho oficiálneho produktového katalógu.

Máme nový „Sharan“

Konštruktérom sa vďaka použitiu modulárnej platformy MEB podarilo postaviť VW ID.6 tak, aby na jeho palubu dostali až sedem plnohodnotných sedadiel. V podstate tak ide o „duchovného“ nástupcu aktuálne ho MPV VW Sharan. Aktuálny Sharan je dokonca o 24 mm kratší, na výšku aj šírku však elektrickú novinku o čosi predsa len prerastá. Celkové rozmery VW ID.6 sú 4876 x 1848 x 1680 mm (Sharan 4854 x 1904 x 1698 mm). Elektrická novinka sa môže podchváliť aj dlhším rázvorom 2965 mm (Sharan 2920 mm). Zaujímavý je však údaj o prevádzkovej hmotnosti základnej verzie ID.6 (pohon zadných kolies, max. výkon 150 kW/204 k), tá by mala byť 2280 kg, čo nie je vzhľadom na prítomnosť elektrického pohonu a veľkosť auta až tak veľa. V kontexte so základným benzínovým Sharanom 1.4 TSI (110 kW/150 k) je to však predsa len o 553 kg viac. Maximálna rýchlosť základnej verzie VW ID.6 je 160 km/h, v ponuke sa neskôr objavia aj výkonnejšie verzie s pohonom všetkých kolies.

Počas tajných testovacích jázd sa novinka maskovala do podoby čiastočne pripomínajúcej Peugeot 5008 (zadné partie)

Automobilka postavila VW ID.6 prioritne pre potreby čínskeho trhu, jej vedenie sa však nevylúčilo ani jeho predaj v krajinách EÚ. Technicky to možné je, globalizovaný svet totiž verzie určené pre jednotlivé kontinenty technicky výrazne zblížil a ich „regionálne“ prestavby už nie sú tak náročné ako v minulosti. Či sa niečo podobné objaví aj v ponuke ostatných koncernových hráčov? Momentálne to vylúčené nie je, obrovský tlak na SUV totiž koncern VW núti k návratu k MPV. Tiež sa však údajne už neobjavia v tradičnej podobe ako sme ju poznali doteraz, tešiť sa máme na transformáciu na veľkopriestorový crossover. Že by nás v budúcnosti čakala aj podobná elektrická „Alhambra“? Nechajme sa prekvapiť.

zdroj: Autoexpress, Autocar

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov