Aktuálnym lídrom v oblasti elektrických hyperšportov je jednoznačne Rimac. Automobilka, ktorá vznikla len pred 11 rokmi, všetkých opäť ohúrila svojím druhým počinom s názvom C-Two. Tento elektrický hyperšport má 1408 kW (1913 k) a 2300 Nm, maximálku 412 km/h a z 0 - 100 km/h by mal zrýchliť za 1,85 sekundy. Následne sa však zapojil aj Lotus, ktorého prvý elektromobil Evija prišiel vo veľkom štýle a všetkých tiež očaril. Nielen krásnym dizajnom, ale aj technickými parametrami. Aj keď maximálnou rýchlosťou či krútiacim momentom (1700 Nm) nedosahuje čísla Rimacu, prekonáva ho výkonom až 1472 kW (2000 k), čo by z neho urobilo najvýkonnejšie auto všetkých čias. To by však nesmeli exisotvať Bulhari :)

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Arcanum je názov prvého modelu spoločnosti Alieno, ktorý by mal trhať rekordy. Bulharský hyperšport by mal prísť v niekoľkých verziách (RP2, RP3, RP4 a RP5), ktoré sa líšia nielen výkonom a dojazdom, ale aj počtom elektromotorov. Ultimátna verzia nesie označenie RP5 a čísla, ktoré so sebou nesie, sú ohromujúce. Má totiž až 24 elektromotorov!, ktoré ponúkajú spolu až 3840 kW, čo je v prepočte 5219 koní. To je 2,6-krát viac ako má Evija. Okrem masívneho výkonu je k dispozícii ešte šialenejší krútiaci moment. Ten má mať 8880 Nm, čo je ozaj závratné číslo. Veľmi by ma zaujímalo, ako inžinieri z Alieno navrhli nápravy a zavesenie, pretože to je krútiaci moment, s ktorým môžete „trhať asfalt“.

Na nabitie až 1020 km

To sa však bavíme o vrcholovej verzii RP5, ktorá by mala byť určená prevažne na okruhy. No a keďže vieme, aké sú elektromobily kvôli batériám ťažké, hmotnosť šetrili kde sa dalo. Verzia RP5 tak dostala batérie s kapacitou len 60 kWh a ponúkne dojazd 340 km. Auto však stále váži takmer 2 tony (1978 kg), čo napriek tomu dáva úžasný pomer 2,64 koňa na 1 kg hmotnosti. Ak sa však pozrieme na „najslabšiu“ verziu Arcanumu, RP2, tá disponuje batériami s kapacitou 180 kWh a na plné nabitie by malo auto prejsť až 1020 km. Stále však dostaneme 2610 koní, pričom polovičný výkon produkuje polovičný počet elektromotorov, teda 12. Podľa Alieno by všetky verzie mali dosiahnuť maximálnu rýchlosť 488 km/h a možné je ich dobíjať pri výkone až 2700 kW, čo by v teoretickej rovine znamenalo dobitie na 80 % za 3,2 minúty. Zatiaľ však neexistuje nabíjacia stanica s takým výkonom. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Tieto údaje však nie sú úplnou novinkou. Novinkou je spustenie výroby tohto šialeného hyperšportu. Alieno ohlásilo, že prvé kúsky budú o 18 mesiacov. Bolo tu už však nespočetné množstvo firiem, ktoré navrhli rôzne šialené šuperšporty, no akosi zapadli prachom a ani sa nedostali do výroby. Bude preto zaujímavé sledovať, ako to bude s Alieno Arcanum. Na papieri to vyzerá neskutočne, no možno až príliš dobre, aby sa stalo realitou. Záujemcovia si budú musieť pripraviť aj poriadny balík peňazí. Za verziu RP2 si Alieno pýta 750 000 eur, zatiaľ čo za RP5 až 1 500 000 eur. 

Zdroj, foto: Alieno