Clio si v priebehu desaťročí vyslúžilo pozíciu najlepšie predávaného Renaultu, ako aj najúspešnejšieho typu segmentu B na európskom trhu od roku 2013. Pritom každý rok predaje rastú nepretržite už sedem rokov. Najnovšia generácia sľubuje moderný a atletický vzhľad a z každej prechádzajúcej generácie si berie to najlepšie, čo bolo pre Clio typické. Pre malé auto nadštandardné vlastnosti a schopnosti, v rámci možností priestranný interiér a v neposlednom rade dizajn, ktorý je pre značku východiskom pre ostatné modely.

Exteriér má vraj pôsobiť dospelejšie, to sa však hovorí vždy pri nástupe novej generácie. Zato interiér, ktorý má byť tiež koncipovaný úplne nanovo, si už môžeme poprezerať. Čudoval by som sa, ak by o ňom nejaký výrobca netvrdil, že bude prekračovať hranice svoje triedy kvalitou spracovania a technikou, ktorá spolu so štedrým priestorom pohltí posádku. Ak pri kreslení karosérie napredoval Renault evolučnými krokmi, interiér je vraj totálne revolučný.

Kým otvoríte galériu obrázkov...

Clio okrem udržania pozície bestsellera má ešte jednu úlohu – raziť cestu novej technike v rámci strategického plánu „Drive the Future (2017-2022)”. Tento plán má tri ciele:
 
1. Elektrifikácia: do roku 2022 ponúkne skupina 12 elektrifikovaných modelov. Clio bude prvým z nich s hybridným pohonom z vlastného vývoja E-Tech.

2. Konektivita: v rovnakom období bude v ponuke na kľúčových trhoch skupiny 100 % pripojených automobilov. Nové Clio dokonale ilustruje tento smer svojím novým multimediálnym systémom vyvinutým Alianciou.

3. Autonómnosť: do roku 2022 bude skupina Renault predávať 15 modelov.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Francúzska revolúcia v interiéri

Nové Clio prvý raz ponúka digitálny displej miesto klasických analógových prístrojov. Ich úlohu preberá TFT displej v dvoch verziách - 7 a 10 palcov a umožňuje personalizáciu zobrazenia veľmi intuitívnym spôsobom. Verzia s 10-palcovým displejom umožní zobraziť mapu navigácie. Nové Clio vďaka dvom obrazovkám veľkosti 9,3 a 10 palcov ponúkne najväčšiu zobrazovaciu plochu vo svojej kategórii. Veľmi starostlivo v Renaulte tvarovali pre nové Clio celú palubnú dosku, a to nielen z hľadiska kvality vypracovania. Jej zvlnené tvary podporujú celkový dojem solídneho kokpitu a aj horizontálny dizajn stredových a bočných výduchov ventilácie podčiarkujú pocit vnútornej šírky. Zvlášť si dali záležať na tvarovaní klávesových ovládačov klimatizácie v spodnej časti stredovej konzoly pod centrálnym displejom, pomocou ktorých možno priamo a pohodlne ovládať funkcie klimatizácie.

Zásadne prepracované sú sedadlá, ktoré by sa svojou kvalitou, materiálom, ale aj tvarom pokojne mohli objaviť aj vo vozidle vyššej triedy. Nie je to však len vec estetiky, ale aj funkčnosti. Takmer škrupinová konštrukcia zväčšuje priestor pre kolená zadných pasažierov, subtílne opierky hlavy nezaberajú v neveľkom interiéri veľa miesta a nebránia v rozhľade pasažierom na zadných sedadlách. 

Pripojenie - konektivita, multimédia

Kľúčovým prvkom Smart kokpitu je multimediálna obrazovka s uhlopriečkou 9,3 palca. Tento zvislý tablet natočený mierne k vodičovi opticky zväčšuje prístrojovú dosku, prináša do kabíny atmosféru modernej techniky, ale čo je dôležité, je dobre čitateľný a podľa očakávania plný moderných funkcií. Nový multimediálny systém EASY LINK prináša celú súbor multimediálnych a navigačných služieb. Clio si bude môcť každý tak trochu prispôsobiť svojmu vkusu - interiér nového Renaultu Clio možno poskladať z paketov, ktoré obsahujú dekorácie stredovej konzoly, stredového pásu palubnej dosky, špecifických výplní dverí alebo viacerých druhov volantu. Takto vzniká viac ako 8 prostredí interiéru, ktoré sú doplnené o ďalšiu ponuku personalizácie farebnými doplnkami. Farebné je ambientné osvetlenie v 8 tónoch. Tak čo poviete na vnútorný charakter malého veľkého bojovníka?

zdroj a foto: Reanult