Klaus Bischoff, šéf dizajnu vo Volkswagene, tvrdí, že plne autonómne autá zrazia na zem popularitu SUV.

Niektoré automobilky prestávajú s výrobou hatchbackov a sedanov v prospech crossoverov a SUV. Je možné, že tento trend o chvíľu skončí? Klaus Bischoff, šéf dizajnu vo Volkswagene, tvrdí, že plne autonómne autá zrazia na zem popularitu SUV. Vychádza z toho, že pasažieri v takýchto vozidlách sa nebudú musieť pozerať na cestu. Preto sa zmení posed a niektoré autá pravdepodobne prídu aj o čelné sklo. SUV s vyšším posedom preto stratia zmysel. Ich veľký aerodynamický odpor a vysoká hmotnosť totiž už nebude dávať žiadne veľké opodstatnenie.


„Teraz vidíme nárast SUV a pokles sedanov a MPV. Našli sme niečo, čo priťahuje ľudí, niečo, čo odpovedá na otázky, o ktorých možno zákazníci nevedeli, že ich majú,“ komentuje Bischoff popularitu SUV.


„SUV začnú možno vyzerať staro od určitého okamihu a ľudia si budú na ne ukazovať a hovoriť: „Aha, šoféruje dinosaura.“ Dnes sa to tak nejaví ale verím tomu, že v budúcnosti uvidíme poriadne odlišné vozidlá, keď dosiahneme plne autonómnu úroveň,“ dodáva Bischoff.


Aj elektrické vozidlá umožnia dizajnérom poriadne experimentovať v interiéri. Jediným obmedzením sú pre dizajnéra kolesá v rohoch karosérie. „Môžeme pohybovať s vecami, je to zábava“ hovorí Bischoff o elektrických vozidlách a pripomína koncept VW I.D.


Súhlasíte s názorom šéfa dizajnu vo Volkswagene? Ja si neviem predstaviť autá bez okien. Zoberú mi z rúk volant a ešte aj možnosť kochať sa okolitou krajinou? Toto mi vôbec nevonia. A tiež si nie som istý vyhynutím „dinosaurov“. Väčšina majiteľov SUV si auto tohto typu vyberá pre vzhľad, prípadne ľahké nastupovanie alebo „vyššiu“ bezpečnosť. Na týchto veciach autonómna technológia nič nezmení.


Zdroj: autoexpress