Škoda vstúpila na vlnu SUV s modelom Kodiaq v roku 2016. Odvtedy sa k nemu pridali modely Karoq, Kamiq, Enyaq iV (prvé elektrické SUV značky) a najnovšie aj Kushaq, ktorý však bude dostupný len v Indii. Je zrejmé, že Škoda s Kodiaqom rozhodne nespravila krok vedľa a toto SUV zažíva obrovský úspech. Nielenže je predajným trhákom, no zároveň dostalo značku aj do širšieho povedomia. Jeho produkcia začala v októbri 2016 v továrni v Kvasiny, pričom na trh bolo uvedené na jar 2017. Odvtedy vyrobila Škoda už 600 000 kusov modelu Kodiaq, v továrňach v Rusku, Číne, na Ukrajine a v Českej republike. Kodiaq je dostupný až na 60 rôznych trhoch, pričom veľkej popularite sa teší na čínskom trhu, pre ktorý je exkluzívne dostupná aj verzia GT.  

„Škoda Kodiaq má obrovský význam pre našu značku. Jeho predstavenie započalo našu SUV kampaň, ktorá nám získala množstvo nových zákazníkov po celom svete. Dnes tvoria SUV takmer 40 % našich globálnych predajov. Kodiaq od začiatku symbolizuje emotívny dizajn, výnimočnú priestrannosť, skvelý jazdný komfort za každých podmienok a mimoriadnu hodnotu za peniaze. S týmito kvalitami bude Kodiaq pokračovať v úspešnom ťažení aj v budúcnosti,“ Martin Jahn, člen predstavenstva pre predaje a marketing Škoda Auto

Škoda Kodiaq RS

Nemalý počet úspechov

Kodiaq zatiaľ získal za dobu svojej existencie viac než 40 rôznych ocenení od novinárov, odborníkov, dizajnérov a čitateľov motoristických magazínov. V novembri 2016 ho dokonca Top Gear označil za najlepšie auto pre veľké rodiny na svete. Medzi ďalšie významné úspechy Kodiaqu sa radí aj zisk ocenenia „Auto roka“ v Česku, Poľsku a Bulharsku, 4-násobná výhra ceny „Najlepšie auto roka s pohonom všetkých kolies“ v Nemecku, ako aj zisk prestížnej ceny Red Dot Award za výnimočný produktový dizajn v roku 2017. No a zabudnúť nemôžeme ani na Kodiaq RS, ktorý v roku 2018 stanovil na Nürburgringu nový rekord pre 7-miestne SUV. 

Zdroj, foto: Škoda