Škoda Octavia RS Bonneville special

Škoda Octavia RS Bonneville special

Celá akcia má za cieľ jediné: pokoriť s touto Octaviou RS hranicu 200 míľ/h teda po našom 320 km/h! Áno, už počujem tie skeptické hlasy... "veď Jožova načipovaná RS dá tiež skoro 300 km/h!" Verte mi, toto je auto z úplne inej kategórie!

Základom je v tomto prípade komplet nový podvozok, ktorý dostal Octaviu o 80mm nižšie k zemi. Ďalej je tu niekoľko aerodynamických vychytávok (kryty kolies), ktoré pomáhajú k vyššej maximálke ale najmä bezpečnostná výbava podľa predpisov organizátora: klietka, bezpečnostná sieť na okne, hasiaci systém a padák... Fakt, padák! To najdôležitejšie sa však odohralo pod kapotou, kde sa nám výkon takmer strojnásobil až na hranicu 600k (441 kW )! (Jožo, chytáš sa ešte?). A to najmä vďaka novému turbu Garret o veľkosti kapustnej hlavy, vyššiemu plniacemu tlaku a špeciálnemu pretekárskemu palivu (metanol).

Pokus o prekonanie tejto magickej bariéry sa uskutoční na legendárnom Bonneville Speed Week v auguste (13. až 20.). Ako ináč, všetko sa to už klasicky udeje na Soľnom jazere v Utahu, ktoré poskytuje takmer 10 míľ (16km) dlhé rovinky. RS nastúpi do kategórie 2.0 litrových motorov. Najrýchlejšia Škoda Octavia všetkých čias, držíme ti palce!